kulcsár edina
A forró, száraz nyári napok megviselik a konyhakerti növényeket is, ilyenkor nem árt nekik egy kis segítség. Ha szalmát használsz a kertben, nemcsak a termésed lesz szebb és bőségesebb, de a vízzel is rengeteget spórolhatsz.
Egyre nagyobb divat szalmával takarni a konyhakerti ágyásokat, és nem véletlen, hogy a hobbikertészek kezdenek beleszeretni a módszerbe, hiszen több legyet is üthetnek vele egy csapásra. A mulcsozásnak ugyanis rengeteg haszna van a konyhakertben. Ezeket szedtük össze.
Kevesebbet kell locsolni
Ha szalmát szórsz a növények alá úgy, hogy betakard vele az ágyásokat, kevésbé párolog el az öntözéskor a talajba került víz, így még a legnagyobb hőségben sem kell minden nap locsolnod, vagyis rengeteg vizet és munkát megtakaríthatsz. Ennek köszönhetően a növények a kánikulában sem kókadnak.
Egészségesebb növények, bőségesebb termés
A szalmával takart talaj kevésbé forrósodik át, ami azért fontos, mert sok konyhakerti növény érzékeny a talajhőmérsékletre – például az uborka, a paradicsom. A takarásnak hála sokkal szebben fejlődnek, több energiájuk marad a terméshozásra, és sokkal többet szüretelhetsz azokról a növényekről, amiket mulcsoztál.
Kevesebbet kell gyomlálni
A mulcsozott területeken kevesebb gyomnövénnyel kell bíbelődnöd, hiszen a magjaik a takarás alatt nem kapnak fényt, így sokkal kevesebb gaz hajt ki, mint a takarás nélküli ágyásokban. A kapálást akár el is felejtheted, de időnként persze egy-két gyomot ki kell húzni a szalmatakarás ellenére is.
Így csináld
Érdemes kisbálás szalmát beszerezned, de a kaszált széna is jó talajtakaró – utóbbival azonban vigyázz, mert a fűfélék ilyenkor már magot hoznak, ha leteríted mulcsnak, kihajthatnak a konyhakertedben. Gyakran felmerül a kérdés, hogy milyen vastag legyen a szalmatakaró. Minél vastagabb, annál jobban megtartja a vizet, de ha kevés a szalmád, és csak 5-10 centis rétegben tudod leteríteni, az már elég lesz, hogy jól érezzék magukat a növényeid.
Vannak hátrányai is
A szalmatakarás mellett gyakori vendég lehet a meztelencsiga, ezért ha mulcsozol, folyamatosan figyelj rá, hogy megjelentek-e a kertedben; ha igen, állíts csapdákat nekik, mert hamar elintézhetik a növényeidet. A szalmáról azt is érdemes tudni, hogy megköti a nitrogént, ezért ősszel érdemes trágyával keverni. Tavaszra komposztálódni is fog, így értékes tápanyagokkal látod el a következő szezonra a kertet.