tóth gabi
Nem könnyű termeszteni, de ha sikerül, még mindig el lehet rontani a termést a rosszul időzített szürettel. Ugyanis a padlizsánt sem túl korán, sem túl későn nem szabad leszedni. Mutatjuk, mi a jele, hogy épp megérett!
Még a rutinos kertészkedőknek is feladja a leckét a padlizsán, hiszen kényes az öntözésre, rengetegféle kártevő támadhatja meg, vagyis sokat kell foglalkozni vele, hogy szép termést hozzon. Ha mindent jól csináltál, akkor már csak a szüretelés lehet hátra – ám sokan itt rontják el, mert vagy túl korán, vagy túl későn szedik le a tojásgyümölcsöt.
Figyeld a színét
Ha már úgy látod, hogy teljesen kifejlődött a padlizsán, érdemes figyelni a héjának a színét; a padlizsán akkor érett, amikor a héja sötétlila és fényes. Ha már matt, akkor túlérett, ilyenkor az íze nem olyan finom, ráadásul meg is keseredhet.
Végezd el a körömpróbát
Ha biztosra akarsz menni, nyomd be a padlizsán héját a körmöddel. Az éretlen padlizsán bőre visszaugrik, hamar visszanyeri a sima felületét; az érettnél ottmarad a körmöd nyoma a héjon, és már szedheted is le a gyümölcsöt.
Mindig ollóval szüretelj
A padlizsán akkor hoz bőséges termést, ha rendszeresen leszeded a már érett darabokat, ezért fontos, hogy folyamatosan szüretelj. Nem mindegy azonban, hogy mindezt hogyan teszed, a padlizsán ugyanis nem adja könnyen a termést, ha húzni, tépni próbálod, nem válik le a szárról, ezzel csak a bokrot sérted meg. Vigyél magaddal egy ollót vagy éles kést a kertbe, ezzel vágd le a szárról a gyümölcsöt, úgy, hogy a tetején lévő zöld sapka felett 2-3 centivel ejtsd meg a vágást.
Csak rövid ideig áll el
Ha látod, hogy érett a padlizsán, szedd le rögtön, mert néhány nap alatt tönkre is megy a bokron; de feldolgozni sincs sokkal több időd, hiszen gyorsan romlik. A legjobb, ha hűvös pincében tudod tárolni, de a hűtő is tökéletesen megteszi – ám minél előbb használd fel, lehetőleg legkésőbb egy héten belül, hogy megőrizze az állagát és az ízét. Ha télire szeretnéd eltenni, és egyszerre kevés termett, érdemes kis adagokban, parázs fölött kisütni, és a fagyasztóban tárolni. Később készíthetsz belőle padlizsánkrémet, vagy felhasználhatod zakuszkához.