tóth gabi
Nyáron sokkal többet kell öntözni a növényeket, legyen szó akár a balkonon, akár a kertben lévőkről. Nem mindegy azonban, hogyan és mikor adsz nekik vizet.
A tikkasztó melegben nagyon fontos, hogy rendszeresen locsold meg a növényeidet, de nem mindet kell egyformán öntözni, hiszen minden fajtának más a vízigénye. Az azonban mindegyikre igaz, hogy nemcsak az lehet a baj, hogy túl kevés vizet kapnak, de a túlöntözés is ártalmas lehet a fejlődésükre. Ha nem jó módszerrel locsolod a növényeidet, szélsőséges esetben akár ki is pusztulhatnak. Mutatjuk, mire érdemes odafigyelni a kánikulában!
Felülről soha ne öntözz
A legrosszabb, amit tehetsz, hogy szórófejjel felülről locsolod az ágyásokat; ez ugyanis szinte semmi nem ér, hiszen, ha a virágra, levelekre permetezed a vizet, az nem éri el a talajt, hamar elpárolog, így a gyökerekig szinte semennyi víz nem jut el. Emellett a nedves leveleket könnyebben megtámadják a gombabetegségek. Öntözésnél a növény tövéhez juttasd el a vizet, de ott ne csak egy pontra, hanem körbe, a szár körül – ellenkező esetben ez a gyökér egyoldalú növekedéséhez vezethet.
Se túl kevés, se túl sok ne legyen
Az se jó, ha gyakran, keveset öntözöl, és az se, ha ritkán, nagy mennyiséget. Alapvetően akkor kell öntözni, amikor a föld már 2 cm mélyen száraz, lyenkor hosszan és alaposan át kell nedvesíteni a talajt. Ellenőrizd, hogy a felső talajréteg kiszáradt-e; ha még nedves, érdemes várni az öntözéssel. A mennyiséggel legyél óvatos: a túl sok víz rontja a talaj szerkezetét, elmossa a tápanyagot és a trágyát, és ha pangó víz keletkezik, az kiszorítja a talajból a levegőt, a gyökerek megfulladnak, rothadásnak indulnak. Emellett fontos a növény vízigénye is, hiszen a szárazságtűrők rosszul viselik, ha rendszeresen sok vizet kapnak.
Hagyd kora reggelre a locsolást
Egyáltalán nem mindegy, hogy a nagy melegek idején mikor locsolsz. A legjobb a kora reggeli, vagy az esti, naplemente utáni időpont. Ha tűző napnál öntözöl, a növények a hőmérsékletváltozás miatt sokkot kapnak, a víz pedig elégeti a leveleket. Az esti locsolás hátránya, hogy a víz tovább marad a leveleken, lassabban párolog el, ezt pedig a csigák jobban szeretik, és a párás környezetben a gombabetegségek is hamarabb megtámadják a növényeidet.
A legjobb az esővíz és a csepegtető rendszer
Csapvízzel locsolni rendkívül drága, és nem mindenki rendelkezik ásott vagy fúrt kúttal – a legjobb, ha összegyűjtöd az esővizet, és azt használod. Ez azért is jó, mert az esővíz összetétele ideális a növények számára. Ha hatalmas kerted van, érdemes lehet beruházni jobb minőségű csepegtető csőre és tartályokra, hiszen így folyamatosan biztosítani tudod a növényeid számára a vízellátást, és sokkal kevesebb vizet fogsz elhasználni öntözésre, mintha slaggal locsolnál.