tóth gabi
Ha felüti a fejét a fertőzés a kiskertben, egy hét alatt elviheti az összes burgonyabokrot. Sokszor az épnek látszó gumók is fertőzöttek, és fogyasztásra már nem alkalmasak. Érdemes már a betegség első jeleinél cselekedned!
Idén a bőséges eső miatt szépen nő a krumpli a kertben, ám a párás környezetben a gombabetegségek is jobban szaporodnak, és ezek közül akad olyan, ami nagyon rövid idő alatt tönkrevághatja az egész termést. Ezek a betegségek először a leveleken jelennek meg, majd az összes krumplibokor elpusztul – ilyenkor már a gumók is fertőzöttek lehetnek, és csak a maradékot tudod megmenteni. Ezért fontos, hogy folyamatosan figyeld a krumplibokrok leveleit, és ha sárgulni kezdenek – különösen egy kiadós esőzés után – akkor minél hamarabb kezdd meg a védekezést. Mutatjuk, mi a két legnagyobb ellensége a burgonyáknak!
Gyorsan tarol a burgonyavész
Fitoftórás betegségként is ismert ez a gombás megbetegedés, ami nemcsak a krumplit, de a paradicsomot is megtámadja. Először sárguló, majd szürkésbarna foltok jelennek meg a leveleken, a levél pedig nedves időben rohadni kezd, elhal. A levelek lekonyulnak, de nem hullanak le, a száron maradnak, a hajtásokon hosszúkás foltokat okoz a fertőzés. Pár nap alatt úgy nézhet ki a paradicsom- vagy burgonyaágyás, mintha az összes növényt leforrázták volna. A gomba spórái a talajba is bekerülnek, itt megfertőzik a gumókat is, így a krumplik héján szürkés színű, puha foltok keletkeznek, amik felvágás után barnák, rothadtak. Legjobb megelőzéssel védekezni ellene, vagyis mindig tiszta forrásból származó, ellenőrzött vetőanyagot (ültetőkrumpli, palánta, mag) vásárolj; de emellett az is fontos, hogy szellősen ültesd a növényeket, hiszen a gombás fertőzések gyorsan szaporodnak a nedves környezetben, összeérő levelek között. Ha idén már tarolt nálad a betegség, akadályozd meg, hogy átteleljen a kórokozó a talajban: távolítsd el az összes beteg növényt az ágyásokból, és jövőre máshova, lehetőleg minél messzebb ültesd a krumplit, paradicsomot. Vegyszeres védekezésnél is a megelőzés a legfontosabb, vagyis az első tünetnél máris kezdd meg a gomba elleni permetszer használatát. De sokan esőzés után védekezésképpen lepermetezik az összes növényt, hogy esélye se legyen pusztítani a burgonyavésznek.
A gumókat pusztítja a fuzáriumos rothadás
Hasonló tüneteket, no meg hasonló méretű pusztítást tud véghez vinni a fuzáriumos gumórothadás, mely sokkal több gumóban okoz kárt, mint a burgonyavész. Ez is gombabetegség, mely általában fertőzött ültetőburgonyával kerül a kertbe, és ott évekig túlél ott, így később is fertőzhet. Ha megtámadja a krumplit, fokozatosan pusztul el a növény: először az alsó levelek elkezdenek sárgulni, majd hervadnak és általában lehullanak. A krumpli szára azonban még sokáig zöld marad ezután. A gumók sokszor épnek tűnhetnek, de felvágás után szürke, fekete vagy barna foltok vannak a krumplin, amik sokszor üregesek is. Itt is fontos a megelőzés, vagyis mindig csak ellenőrzött forrásból származó vetőburgonyát vásárolj, és figyelj arra, hogy minden évben máshova kerüljön a krumpliágyás. Választhatsz fuzáriumnak ellenálló fajtákat is. Ha megjelenik a betegség a növényeiden, érdemes gombaölő szerrel permetezni, még azelőtt, hogy teljesen letarolná a bokrokat.
Ha elszáradtak a levelek, fel kell szedni a krumplit
Mindkét betegségnél gyakran felmerül a kérdés a kezdő kertészkedőkben, hogy ha elszáradtak a levelek, maradhatnak-e a gumók a földben. A válasz, hogy nem, sőt, minél hamarabb ki kell ásni, akkor is, ha még nem elég vastag a héjuk, vagy még túl kicsik. Így tárolásra ugyan nem lesznek alkalmasak, de a termés egy részét meg tudod menteni, ha minél hamarabb felszeded a gumókat azután, hogy nem sikerült a bokrokat megmenteni. Ha a földben hagyod a krumplit, akkor elrothadnak a gumók, másrészt pedig a betegség a talajban jobban el tud terjedni, és a következő évben is megtizedelheti a termést.