tóth gabi
Kezd éledni a természet, hamarosan itt az ideje, hogy elkezdd gondozni a füvet. Ha most alaposan dolgozol, egész nyáron szép, zöld lesz a pázsitod; mutatjuk lépésről lépésre, mit kell tenned!
A téli időszak nyomot hagy még a leggondozottabb pázsiton is, hiszen a hideg, a napfény hiánya miatt barna foltok, kiszáradt részek jelenhetnek meg rajta. Ezért fontos a tavaszi pázsitgondozás, hiszen most tudod megalapozni, hogy egész évben szép, egészséges és dús maradjon a gyep. Tény, hogy ezzel nem tudod megspórolni az egész éves munkát, hiszen a fű csak akkor zöldell szépen, ha egész évben foglalkozol vele; de a tavaszi pázsitgondozás döntő abban, hogy milyen lesz nyáron a gyeped. Mutatjuk, mit kell most tenned!
Végezz egy alapos takarítást a területen
Távolítsd el a gyomokat, ha van hullott falevél, gereblyézd össze; ez alatt fel tudod mérni, mennyire viselte meg a pázsitodat a tél. Most van itt az ideje eltávolítani a mohás részeket, az elhalt fűmaradványokat is. A gyomnövényeket gyökerestül húzd ki, hogy később ne okozzanak bosszúságot; de, ha nagyon elgyomosodott a terület, akkor sajnos nem lehet megúszni a gyomirtózást.
Alaposan szellőztesd át a gyepet
Létfontosságú a szellőztetés a pázsitnak, hiszen így levegőhöz jutnak a fűszálak gyökerei. Nem mindegy azonban, hogyan csinálod, hiszen ha túl mélyre hatolsz a talajba, megsértheted a füvek oldalhajtásait. Hegyes fogú gereblyével, vasvillával, de akár gyepszellőztető géppel is átmehetsz a területen, a lényeg, hogy lazítsd fel a legfelső, pár centiméteres réteget.
Juttass ki tápanyagot a fűnek
Vagyis jöhet a tavaszi trágyázás! A fűszálaknak a rendszeres nyírás miatt rengeteg tápanyagra lesz szükségük a szezonban, és ha megfelelően trágyázod a gyepet, ellenállóbb lesz a betegségekkel szemben, és jobban tűri a szárazságot. A legjobb a szerves trágya, de, ha ilyet nem tudsz beszerezni, műtrágyából olyat válassz, ami nagyobb arányban tartalmaz nitrogént, kisebb mértékben pedig foszfort és káliumot. Ha nem vagy biztos a dolgodban, vásárolj kimondottan gyepre való trágyát. Nem mindegy, hogyan szórod: fontos, hogy egyenletes legyen, máskülönben sötét és világos foltok fogják tarkítani a gyepszőnyegedet.
Vess újra, ha kell
A legalaposabb gondozás mellett is előfordulhat, hogy tavaszra egy-egy foltban kipusztul a fű; nincs mese, ezt pótolni kell, vagyis fűmagot kell vetned a kopasz területekre. Érdemes ugyanolyat választani, mint amilyet a pázsit telepítésekor vettél. Szórd ki a magokat a földre, gereblyézd el a területet, és egy kicsit döngöld be. Ezután pedig locsold naponta kétszer.