tóth gabi
Nehéz, de nem lehetetlen feladat megoldani, hogy a kedvencünk biztonságban legyen, jól érezze magát odakint, de mellette a kertünk is mutatós maradjon. Nem kell választanunk a kert és a kutya között!
Sokan tartanak tőle, hogy ha beszereznek egy kutyát, akkor a szép kertnek is vége. Az ebek ugyanis rohangálásukkal, kaparásukkal, területmegjelölésükkel tönkre tehetnek mindent. Az aggodalom jogos, de némi körültekintéssel a probléma megoldható. Néhány változtatással kutyabarát lehet a kerted!
Válassz nyugodt fajtát
Már a kutyafajta kiválasztásánál is érdemes elgondolkodni. Nem feltétlenül a méret számít, vagyis hiba lenne azt hinni, hogy a nagyobb kutyák nagyobb kárt okoznak: az általában kisebb termetű, kotorék kutyák szeretik feltúrni a kertet, a terriereket hajtja a vadászösztön, és a terelőkutyákkal is több lehet a gond.
Készítsd elő a terepet az ebnek
Mielőtt kutyát eresztenél a kertbe, az olyan eszközöket, szerszámokat, amik balesetet okozhatnak, el kell távolítani. Minden olyan vegyszert, ami számára mérgező lehet, gondosan zárj el. A tavat, medencét pedig körbe kell keríteni.
Jelölj ki neki egy helyet, ahol áshat
A kutyák ösztönösen szeretnek ásni, ezért legyen kedvencednek egy alacsony kerítéssel vagy szegéllyel lezárt homokozója, ahol kedvére „dolgozhat”. Ezen kívül legyen egy olyan rész is, ahol, játszhat, labdázhat; ide tegyél ki neki ehhez eszközöket, például labdát, gumicsontot. Ha kennelben fog lakni, azt rácsos kerítéssel vedd körbe, amin átlát, és a területét tartsd tisztán. Gondolni kell arra is, hogy legyen egy olyan hely, ahol elvégezheti a dolgát, hogy vizeletével ne a kerti növényeket tisztelje meg.
Hatásos kombináció a tréning és a kerítés
Ha kiskora óta fegyelmezett viselkedésre tanítottad a kutyát, akkor tiltó szavakkal távol lehet tartani a kert bizonyos részeitől, és ezt akkor is betartja, ha nem vagy jelen. Amíg ez nem alakul ki, a „kényes” helyeknél, virágágyásoknál, veteményesnél állíts fel fizikai akadályt! Erre jó lehet egy alacsonyabb kerítés, és ha azon mégis átlép, határozottan szólj rá, amíg meg nem tanulja a szabályokat. A kiültetett csemetéket, palántákat érdemes kis dróthálóval körbevenni, de a túl vékony drótokba a kutya beleszaladhat, ezért nem árt, ha jól látható szalagokat aggatsz rá. Az emelt ágyás vagy a konténeres növények is hasznosak lehetnek kutyatartásnál. Ha kialakítasz olyan utakat, vagy valamivel, például mulccsal burkolt felületeket, amin ti is jártok, egy idő után a kutya is ezt fogja használni, és nem rohangál mindenfelé a kertben. Jó módszer lehet, ha környezetbarát illatanyaggal (például citrusfélék, ecet) spricceled körbe az adott területet, mert ezeknek a szaga taszítja az ebet. Erre jó lehet egy speciális kutyariasztó spray is, ami segíthet például a kerti bútorok védelmében. Mutatós és praktikus megoldás, ha valamilyen sövénnyel, vagy például rózsabokorral ülteted körbe a védeni kívánt területet. Emellett pedig fontos, hogy rendszeresen foglalkozz a kutyáddal, alaposan fáraszd le, hiszen a fáradt kutya kisebb eséllyel ássa fel a kertet.
Nemcsak a növényekre, a kutyára is vigyázni kell
Ha nem lehet elkeríteni az udvar bizonyos részeit, akkor csak olyan növényeket ültess, melyek esetleges elfogyasztása biztosan nem árthat a kutyának. Kerüld a mérgező növényeket a kertben. A növényekre kijuttatott különböző vegyi anyagok ártalmasok is lehetnek. Ezért olyan növényvédő szereket kell használni, ami nem árt a kutyának, ha megrágcsálná a lepermetezett növényeket. És még jobb, ha vegyszerek helyett természetes növényvédő szereket használsz.