tóth gabi
A gyümölcsfa ültetés időszaka az ősz, de könnyen kárba veszhet a kemény munkád, ha a nyulak és őzek tönkreteszik őket a télen. A facsemeték védelme vadak ellen fontos teendő a kertben, főleg a fagyok beállta előtt. Mutatjuk, hogyan tarthatod távol a négylábú látogatókat!
Hatalmas kárt tudnak tenni a nyulak, őzek, ha bejutnak a kertbe, és ilyenkor a téli hónapokban leginkább a fák vannak veszélyben. Ezért a facsemeték védelme vadak ellen nagyon fontos, hiszen ha elmarad, akkor tavaszra akár az összes frissen ültetett fád kipusztulhat. A nyulak a kérget szeretik rágcsálni, főleg akkor, ha télen nem találnak más élelmet, az őzek pedig a legnagyobb pusztítást tavasszal végzik, amikor az agancsaikat a fáknak dörgölik (ez azonban nem jelenti azt, hogy nem rágják meg a fákat télen). Kerítést húzni a telek köré rengeteg pénzbe kerül, így ha erre nincs lehetőséged, más módon kell védekezned a vadkár ellen. A facsemeték védelme a vadak ellen meg kell, hogy legyen, mielőtt a nagyobb fagyok beállnak; így szerencsére még nem vagy elkésve.
Nyulak ellen elég a védőrács
Ha van kerítés, a nyulak akkor is bejuthatnak a telekre, hiszen akár be is áshatják magukat, de, ha van esetleg rés, azon is megtalálják az utat a facsemetéidhez. Imádják megrágni a fiatal, vékony kérgű fák törzsét, de a vesszőket is előszeretettel leeszik. Ha túlságosan nagy mértékben sérül a fa kérge, akkor leáll a nedvkeringés, és a növény kiszárad; de akkor sem jobb a helyzet, ha csak egy kicsit rágja meg a nyúl, hiszen így a kórokozók könnyebben bejutnak a nedvkeringésbe. A nyulak pusztítása ellen szerencsére elég egy erős műanyag védőrács: ezzel vedd körbe a facsemete törzsét, így megakadályozhatod a rágást.
Az őzek ellen komolyabb védelem kell
Más a helyzet az őzekkel, amik sokkal magasabban okoznak kárt, mint a nyulak, így az esetükben a műanyag rács nem elég: az egész fát körbe kell kerítened. A legegyszerűbb, ha leversz négy karót, és ezek közé feszítesz ki dróthálót vagy műanyag hálót. Arra figyelj, hogy ne legyen a háló túl közel a fához, hiszen így biztosan nem érik el az őzek a csemetét, és csináld a lehető legmagasabbra: 120-150 centi körül már biztosan megvédi a kis fáidat.
A házi módszerek nem mindig működnek
Rengeteg házi praktika kering az interneten, azonban nem biztos, hogy érdemes velük kísérletezni, hiszen ha nem válik be valamelyik, kárt okozhatnak a vadak a kertben. Az egyik javaslat, hogy szórj szét emberi hajat a gyümölcsfák között, körül, így a szag távol tartja a vadakat. Aki próbálta már a módszert, azt mondja, hogy egy ideig valóban működik, de nem tartós az eredmény, ráadásul ez csak az őzeket tartja távol, a nyulakat nem. Van, aki a LED-es, napelemes lámpára esküszik, ami mozgásra bekapcsol: az őzek a felvillanó fénytől megijednek, és elkerülik a portát – de egy idő után hozzászoknak. Ugyanez igaz a hangot adó megoldásokra is.