tóth gabi
A legtöbb növénynek sok-sok napfényre van szüksége ahhoz, hogy szépen fejlődjön; ám az idei forró nyár nagyon megviselte a kertek lakóit. Az erős napsugárzás ellen lehet, és egyre inkább kell is védekezni.
Az idei nyár különösen forró volt, és mindemellett a csapadékmentes időjárás is sújtotta a növényeket, legyen szó akár zöldségekről, akár fákról. Az egyre erősebb UV-sugárzás már kifejezetten károsítja a növényeket; ezt akár magad is láthattad a kertedben. Hiszen az erős napsugárzás megégeti a lombot, a termést is, és emiatt jobb esetben kevesebbet tudsz szüretelni, rosszabb esetben a növény is elpusztul. Az erős napsugárzás ellen tehát védekezni kell; mutatjuk a lehetőségeket.
1. Jól válassz fajtákat
Bár az extrém erős napsugárzás minden növényt megvisel, vannak fajták, amik jobban bírják a strapát. A TV paprikák gyakrabban égnek meg, mint a hegyes- vagy paradicsom alakúak, a csüngő paprikákat jobban védi a lombozat, mint az állókat. A paradicsomnál gyakori a napégés, ez ellen úgy tudsz védekezni, hogy hagysz annyi lombot, amennyi árnyékolja a bogyókat – tehát kacsolásnál erre is tekintettel kell lenni.
2. Ültess fákat
Míg régen mindenki igyekezett napos helyen kialakítani a konyhakertet, és ritkán, vagy egyáltalán nem láthattál olyat, hogy a gyümölcsfák alatt teremne a paprika és a paradicsom, most ennek az ellenkezőjét érdemes megfogadni: vagyis a kert olyan részeibe ültetni a növényeket, ahol a kritikus, déli órákban árnyékban vagy szórt fényben vannak. Akár a gyümölcsfák tövében is kialakíthatod a konyhakertet, de ültethetsz gyorsan növő díszfákat is a kerttől távolabbra, hogy árnyékukkal védjék a növényeidet.
3. A leggyorsabb megoldás az árnyékoló háló
Ezt a zöld árnyékoló hálót nem kell bemutatni a kerttulajdonosoknak: kerülhet kerítésre vagy teraszra, de a kiskertedet is megvédheti nem csupán a napégéstől, de a jégveréstől is. Fontos, hogy amikor megvásárolod, akkor nézd meg, hány százalékban véd a fény ellen: például egy 90%-os árnyékolású háló már túlságosan leárnyékolná a veteményest, ahhoz, hogy szórt fényt érj el a növényeid számára, a legideálisabb az 50-60%-os szűrés – ez függ attól is, hogy hány órában érik a legperzselőbb napsugarak a növényeidet. A háló számára támrendszert kell építened, ami lehet akár egy fóliasátor váza is, vagy pedig házilag barkácsolt szerkezet tartóelemekkel. Nem lehet azonban akármilyen: erősnek kell lennie, hiszen a hálóba belekaphat a szél, így a szélterhelést bele kell számítani a tervezésbe, és túlságosan alacsony se lehet, hiszen ha nincs elég magasan a háló, akkor nem tudnak kellőképpen szellőzni alatta a növények, és ezzel megágyazol a gombabetegségeknek. Az ideális a két méter magas tartószerkezet, hiszen ez alatt könnyen tudsz dolgozni, és a szellőzés is megoldott.
4. Nem mindegy a metszés és az öntözés
Ha olyan helyen vannak növényeid, ahol ki vannak téve a déli órák perzselő napsütésének, akkor érdemes őket felkészíteni a mostoha körülményekre. Tavaszi, nyári, őszi fajtáknál fontos betartani az ültetési időket, metszésnél pedig, ha napos helyen vannak a növényeid, hagyj számukra nagyobb lombozatot, legyen szó akár szőlőről, akár gyümölcsfákról. Azok a növények, melyek rendszeresen kapnak vizet, jobban tudják hűteni magukat a forró órákban, így kevésbé károsodnak a szöveteik – fontos tehát, hogy a napos helyen lévő növényeid bőséges vizet kapjanak.
+1: Ha már megtörtént a baj
A napégés tüneteit először május végén láthatod a növényeiden: a levelek, termés a növény nap felőli oldalán megbarnulnak, világos és száraz szövetelhalás mutatkozik – miközben a termés belseje egészséges. Ez egyébként a napfényt kedvelő növények esetében is előfordulhat akkor, ha a legnagyobb hőségben éri őket a legtöbb napfény. Ha már megégett a növény, annyit tehetsz, hogy a sérült leveleket eltávolítod; ha cserepes növényed van, vidd árnyékosabb helyre.