A Fidesz fölényesen nyert, míg Magyar Péter megfutamodott

POLITIK
Létrehozva: 2022.11.20.

Most van itt az ideje: ezért kell fehérre meszelni a fák törzsét

Egyre ritkábban lehet látni fehérre festett fákat, pedig ez egy nagyon régi módszer, amit nagyanyáink még rutinszerűen alkalmaztak. Több ok is van, hogy miért érdemes fehérre meszelni a fák törzsét, mutatjuk, miért fontos, és az is, hogyan csináld!

Harminc évvel ezelőtt szinte még minden kertben fehérre festett törzsű fák látványa fogadott bennünket, aztán ez a módszer a feledésbe merült a modern növényvédő szerek megjelenésével. Pedig nem csak a kártevők miatt érdemes fehérre meszelni a fák törzsét! Hagyományosan az őszi lemosó permetezés után szokás a meszes védelmet felvinni a fákra, de még nem vagy elkésve semmivel, hiszen ahogy változik az időjárás, úgy tolódik egyre későbbi időpontra az őszi permetezés, amit a teljes lombhullás után, a fagyok előtt lehet elvégezni. A permetezés után érdemes fehérre meszelni a fák törzsét is, hogy teljes védelmet kapjanak, és jövőre bőségesen ontsák a gyümölcsöt. Lássuk, miért hasznos a meszelés!

Régen minden ősszel szokás volt fehérre meszelni a fák törzsét.
Érdemes a lemosó permetezés után meszelni a fák törzsét. Fotó: struvictory / Shutterstock

Véd a napégés ellen

Bár az tűnhet logikusnak, hogy az erős napsugárzás inkább nyáron okoz károkat a növényekben, a fák esetében a napégés inkább télen következhet be. Ilyenkor ugyanis a hideg éjszakák és a napsütéses nappalok váltogatják egymást, a törzsön a felmelegedés hatására repedések jelenhetnek meg, és ezeken bejuthatnak a kórokozók, kártevők, gombák. A mész hatására nem tud felmelegedni a törzs, a hőtágulás lényegesen kisebb, így kevesebb lesz a sérülés.

Kevesebb a kártevő, kórokozó

Ősszel, a lemosó permetezés előtt érdemes rézből készült drótkefével alaposan, de óvatosan, nem odanyomva átkaparni a fák ágait és törzsét. Ezzel megszabadulhatsz rengeteg zuzmótól, gombától, elhalt növényi résztől, kéregdaraboktól. A különféle károsítók – gombák, rovarok, vírusok és baktériumok – ezekben telepednek meg és telelnek át. A drótkefés tisztítás után végezd el a rezes lemosó permetezést, majd jöhet a meszelés: a mészréteg védi a fa törzsét, kevesebb károsító tud áttelelni a vékony repedésekben, sérült kéreg alatt.

Nem fagynak el a virágok

A legfőbb ok, amiért érdemes fehérre meszelni a fák törzsét, az az, hogy a tavaszi napsugarakat visszaveri, így nem melegszik fel a fatörzs. A korai melegek miatt felmelegedő fatörzs ugyanis beindítja a növény nedvkeringését, a gyümölcsfa virágot bont – majd a fagyok le is tarolják. A meszelés azonban késlelteti a virágzást, így több lehet a termés.

Később nyílnak a virágok, nem fagynak el, több lesz a baracktermés. Fotó: Pixabay.com

 

Így csináld:

  1. Az oltott mész veszélyes anyag, így elsősorban a saját biztonságod a fontos: védőszemüveget ne felejts el felvenni, nehogy a szemedbe fröccsenjen, és célszerű gumikesztyűt, valamint olyan ruhát viselni, amire nem baj, ha ráfröccsen a mész.
  2. Keverj mésztejet: 1 rész oltott mészhez adj 8 rész vizet, majd hosszasan keverd el. Hagyd két órát pihenni, mielőtt a fára kennéd.
  3. Erős sörtéjű kefét válassz, mert ezzel egyenletesebb a meszelés, és leszedi az esetlegesen megmaradt elhalt kéregdarabokat is.
  4. A fa törzsére és a vastagabb vázágaira egyenletesen vidd fel a mésztejet, majd hagyd így egész télen. Tavasszal nem kell lemosni, azt megteszi az eső.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek