kulcsár edina
Egyenesen Brazíliából, a hegyvidéki dzsungelek párás, hûvös levegõjébõl érkezett hozzánk a karácsonyi kaktusz. Ha jól gondozod, pont karácsonykor ontja majd a legtöbb virágot. A piros, rózsaszín, fehér, sárga színû, harang alakú virágok zuhataga méltón díszíti az ünnepi szobát.
A dús virágzatú, dekoratív növény a virágzása idejéről kapta a nevét. Legszebb ünnepünk, karácsony idején öntik el a zuhatagszerűen leomló virágok.
Trópusi növény, a brazil hegyvidékek dzsungeleiben őshonos. Az orchideához hasonlóan a fák ágain, az ágak hajlataiban telepszik meg, a tápanyagokat is onnan szívja. Környezete párás, nem túl meleg, világos, de tűző nap nem éri.
Bár kaktusznak nevezik, nincsenek tüskéi. A mutatós virágok a pozsgás növény levélszerű képleteinek csúcsán bomlanak ki.
Hogyan gondozd, hogy pont az ünnepre hozza a legszebb virágokat?
Fontos, hogy betarts néhány szabályt, amik a gondozás időszakára és a körülményekre vonatkoznak.
Ekkor helyezd világos, 14-16 Celsius fokos helyiségbe. Csak 8-14 naponta öntözd, kevés vízzel. A száraz levegőt nem kedveli, környezetét párásítsd.
A virágzást úgy indíthatod be, hogy ebben az időszakban naponta 12-13 órára tökéletesen megvonod tőle a fényt. A villanykapcsolás is zavarja. A teljes sötétség elérése érdekében éjszaka takard le, vagy árnyékold egy kartondobozzal.
Novemberben, amikor megjelennek az első virágrügyek, tedd melegebb helyre. Ablak közelébe, de tűző naptól és fűtőtesttől távol helyezd el. A hőmérséklet ne legyen több, mint 22 Celsius fok, mert különben nagyon lerövidül a virágzás időszaka.
Hetente háromszor öntözd. Ideális, ha mindig ugyanazokra a napokon a napokon. Kevés, lehetőleg lágy vizet vagy esővizet használj. Soha ne maradjon pangó víz alatta!
Ne felejtsd el időnként párásítani a környezetét. Hálás, ha a cserepét vízzel teli kavicságyra fekteted, melyből folyamatosan árad a pára. Akár az alátétbe is tehetsz pár kavicsot és azokat megspriccelve párásíthatod a növényt.
Ebben az időszakban hetente egyszer adj tápoldatot. Ilyenkor, virágzás előtt ugyanis több tápanyagra van szüksége.
A bimbók megjelenésétől kezdve nem szabad változtatni a helyét, mert ledobja a virágokat. Még a cserepet se forgasd! Ha valamiért muszáj ideiglenesen elmozdítani, krétával jelöld meg a cserépen, hogy merre állt. Nagyon kényes arra, milyen szögben éri a napfény.
Ha minden jól alakul, egészen februárig virágokat hoz, több hullámban.
Elvirágzás után kicsit vágd vissza a hajtásokat. A levágott hajtásokat földbe dugva új növényeket szaporíthatsz. A kis karácsonyi kaktuszokat jövő karácsonykor akár el is ajándékozhatod.