kulcsár edina
A túsztárgyaló a végkifejlettől függetlenül mindig a lehető legjobb döntést hozza. Minden szituáció más, így nincs rá tökéletes recept, mit kell tenni vagy mondani, hanem a korábbi tapasztalatok alapján határozzák meg a taktikát - mondta el lapunknak az esztergomi robbantás kapcsán Végh József, a túsztárgyalásban jártas pszichológus.
Ahogy arról korábban már beszámoltunk, az esztergomi tragédia során négy és fél órán keresztül dolgozott a túsztárgyaló, aki maga is megsérült a robbantásban. Ismeretes: egy körözött férfi az intézkedő rendőrökre robbantotta a házát. A robbanás következtében a TEK egyik munkatársa életét vesztette és 11 ember megsérült, köztük rendőrök és tűzoltók is. A környékbeliek szerint a férfi agresszív, magának való ember volt. Miután magából kikelve fenyegetőzött, kihívták a hatóságot, majd - miután megfenyegette a rendőröket - a terrorelhárító egységet is. A túsztárgyaló négy és fél órán keresztül próbált szót érteni vele, sikertelenül. Az egész házat fellocsolta benzinnel, hogy a robbanás minél pusztítóbb legyen. A robbanásban meghalt ő és egy TEK-es rendőr is, egy ember életéért még küzdenek, négyen súlyos, főként égési sérüléseket szenvedtek.
A Ripost Végh Józsefet, a túsztárgyalásban jártas pszichológust kérdezte, mit tehet ilyenkor egy túsztárgyaló és vajon miről beszélhetett több mint négy órán át az agresszív, fenyegetőző férfival.
"A túsztárgyaló mindig a legjobb tudását felhasználva, a magyar jogrendnek megfelelően jár el minden esetben. Jó taktika nincs, az mindig csak utólag derül ki, hogy a taktika bevált-e. Korábbi esetek tapasztalatai alapján csak feltételezni tudjuk, hogy működni fog a bevetett módszer.
Mivel minden elkövető más, így sosem lehet teljesen biztosra menni.
A túsztárgyalók, ha lehet, nem tárgyalnak szemtől szemben az elkövetővel. Az eljárás meghatározása nagymértékben függ attól, hogy a helyszín mit enged és mit követel meg. Ezt mindig az adott szituáció határozza meg"
- mondta el a pszichológus.
Felidézett egy emlékezetes esetet is, amikor a Széna téri OTP bankfiókban a bankrablókkal szemtől szemben kellett lefolytatnia a tárgyalást.
"Benne lenni egy ügyben egyáltalán nem egyszerű dolog. Mindig keressük a megoldást, hogyan lehet a lehető legjobbat kihozni a helyzetből, de az minden esetben csak utólag derül ki, hogy mi volt a helyes taktika.
A túsztárgyaló a végkifejlettől függetlenül mindig a tapasztalatának megfelelően a lehető legjobb döntést hozza.
A Széna téri bankrablásnál tárgyaltam utoljára bankrablóval. Az elkövető meghalt és megsérült egy nő. Bátortalan öngyilkos volt és ki akarta végeztetni magát. Ez sikerült is. Bizonyos értelemben elmarasztaltak, hogy miért nem tudtuk megoldani másképp. De nem lehet mindig teljes biztonsággal kiszámítani a tettes reakcióját. Megkockáztatom, hogy a tegnapi elkövető is előre eldöntötte, hogy kivégezteti magát"
-monda el lapunknak az esettel kapcsolatosan Végh József.