kulcsár edina
A megfelelő mennyiségű folyadékpótlás nagyon fontos, de időnként mindenki hajlamos megfeledkezni róla. Pedig mind rövid-, mind hosszútávon durva következményei lehetnek.
A szervezetnek szüksége van a rendszeres hidratálásra, hiszen ettől nemcsak a bőrünk lesz szép, de az idegrendszerünk, belső szerveink is igénylik a megfelelő folyadékbevitelt. Fontos, hogy a cukros üdítők helyett lehetőleg tiszta vizet fogyasszunk, nők esetében az ajánlott mennyiség két liter, férfiaknál naponta két és fél liter. Sokan azonban ennek csak a töredékét fogyasztják, ami egy új kutatás szerint nemcsak rövid távon érezteti a hatásait – például fejfájás, kiszáradás formájában –, de a dehidratáltság összefügghet egyes krónikus betegségek kialakulásával és a korai öregedéssel is, írja az NBC News.
A 25 évig tartó kutatásban több mint 11 ezer amerikai vett részt, akik a kutatás indulásakor 45 és 66 év között voltak, az utolsó vizsgálatokat pedig 70-90 évesen végezték rajtuk. Az NIH tanulmányából kiderült, hogy akik rendszeresen kevés vizet isznak, gyorsabban öregedhetnek, és nagyobb a korai halálozás esélye is esetükben. A felmérés során az NIH szakemberei a résztvevők vérének nátriumszintjével hozták összefüggésbe a hidratáltság mértékét, feltételezve, hogy a magas nátriumkoncentráció azt mutatja, hogy az illető nem fogyasztott elég folyadékot. Azok, akiknek a vérében magasabb volt a nátrium koncentrációja, élettanilag gyorsabban öregedtek, mint akiknek alacsonyabb, és az eltérés a vérnyomás, a koleszterinszint és a vércukorszint terén is megmutatkozott.
Bár a kutatásban résztvevők vérében a nátriumkoncentráció a normál tartományon belül alakult (135 és 146 millimol/liter között), az eredményekből kiderült, hogy akiknél az érték a normál tartomány felső határát súrolta, azoknál 50%-kal nagyobb eséllyel mutatkoztak a korai öregedés jelei, és esetükben a korai halálozás kockázata 20%-kal magasabb volt, mint az alacsonyabb nátriumszintű alanyok esetében. A kutatók szerint az olyan krónikus betegségek kockázata is megnőtt ezen résztvevők esetében, mint a stroke, a cukorbetegség vagy a demencia. Azonban ezek kialakulásának esélye az öregedéssel egyébként is nő, tette hozzá Dr. Natalia Dmitrieva, az NIH kutatója. A tanulmány szerzői kiemelték, hogy további kutatásokra van szükség, hogy kiderüljön, a megfelelő hidratálás segíthet-e az öregedés lassításában, vagy egyes betegségek megelőzésében.
A tanulmány eredményeire hivatkozva Dr. Lawrence Appel, a Johns Hopkins Egyetem klinikai kutatási igazgatója azt nyilatkozta, hogy a folyadékfogyasztás és az életkorral összefüggő betegségek kialakulása közötti kapcsolat egyelőre spekulatív, és a tanulmány eredményei nem támasztják alá, hogy ha több vizet iszik valaki, akkor hosszabb élete lesz, vagy kisebb eséllyel alakulnak ki nála ezek a betegségek. Hozzátette, hogy a nátriumszintet a folyadékbevitel mellett sok más tényező is befolyásolhatja a vérben, például neurológiai problémák, vagy egyes vízhajtók szedése.