tóth gabi
Hazánkban is honos, évezredekkel ezelőtt is gyógyításra használták; de manapság kevesen ismerik és fogyasztják. Pedig érdemes, valóságos csoda, amit tesz a szervezettel!
A legtöbb embernek a gombákról az jut eszébe, milyen ételeket lehet készíteni belőlük, pedig érdemes megismerkedni a gyógygombákkal is! Közéjük tartozik a süngomba, vagy más néven oroszlánsörény gomba, melyet már az ókorban is használtak gyógyításra. A hazánkban is honos gomba pomponszerű alakban növekszik elhalt fatörzseken; a 2005 óta védett gomba olyan vegyületeket tartalmaz, melyek segíthetnek megelőzni a rákos megbetegedéseket, és emellett pozitív hatással lehetnek a szellemi képességekre is. Elsősorban étrend-kiegészítőként szokták fogyasztani, gyűjteni pedig tilos – de a termesztett változatokat be lehet szerezni piacokon. A finom ízű, magas fehérjetartalmú gomba rengetegféleképpen segíti az egészségünket.
Javítja az agyműködést
Kutatások során bebizonyosodott, hogy a benne található anyagok javítják az agy működését: a kísérletben 50 és 80 év közötti alanyok tizenhat héten át napi három alkalommal fogyasztottak süngomba őrleményből készült tablettát, és jobb eredményt értek el a kognitív teszteken, mint azok, akik placebót kaptak.
Lassítja az öregedést
Állatkísérletek során bebizonyosodott, hogy a süngomba fogyasztása mellett csökken az öregedés anyagcseréjének hulladékterméke. Emellett a bőr öregedését is lassítja.
Véd a demencia ellen
Hatóanyagai stimulálják az agyi idegsejtek regenerálódását és növekedését, állítja több tanulmány is. Egy 2020-as kutatás során Alzheimer kórban szenvedőknek adtak 49 héten át napi egy gramm süngombát, és a betegek később jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint a kontroll csoport.
Csökkenti a stresszt és a szorongást
Kísérletek során azok, akik heteken át fogyasztották a süngombát, arról számoltak be, hogy enyhült a szorongásuk.
Támogatja az emésztőrendszer egészségét
Jótékony hatásai az emésztésre is kiterjednek, hiszen a rendszeres fogyasztása gátolja azoknak a baktériumoknak a tevékenységét, melyek különféle gyomorpanaszokat okoznak, többek között a gyomorfekélyt is.
Mennyit szabad szedni?
A kereskedelmi forgalomban kapható táplálékkiegészítők általában pontos adagolási útmutatót is adnak, de általában a szakemberek azt javasolják, hogy napi háromszor vegyünk be 250-500 milligrammot.
Mellékhatásai is lehetnek
A legtöbb embernek nem okoz problémát a süngomba rendszeres fogyasztása, de lehetnek mellékhatásai; ha ezeket tapasztalja valaki, érdemes minél előbb orvossal konzultálni, és abbahagyni a szedést.