tóth gabi
Némelyik erős paprika úgy meggyötri az embert, hogy azt hiszi, a halálán van. Ezért is lehet, hogy sokan egészségtelennek tartják a csípőset. De vajon tényleg ártalmas? Ennek jártunk utána.
Szinte mindenki szereti az enyhén csípős ételeket, de van az a kategória, amitől még a füle is ég az embernek! Az igazán erős paprikák az egész testünket meggyötörhetik – mégis sokan rendszeresen állítják ilyen kihívások elé a szervezetüket. De kell-e aggódni, ha valaki túlságosan sok, extrém erős ételt fogyaszt? Sokat hallani, hogy a gyomrot tönkreteheti, de vajon tényleg igaz lenne ez? A válasz az, hogy általában nem, de van, akinek nem ajánlott erős paprikát fogyasztania.
A kapszaicin nem tehet semmiről
A paprika csípősségéért ez az anyag a felelős, amit azért termelnek a paprikák, hogy megvédjék magukat az állatoktól, rovaroktól. A kapszaicin a hő- és fájdalomérzékelő receptorokra hat, és a test bármely részén képes kifejteni a hatását, nemcsak a szájban; aki megdörzsölte már a szemét erős paprikás kézzel, az tapasztalhatta a jelenséget. A bőrrel, nyálkahártyával érintkezve égő, fájdalmas érzés jelentkezik. Ám ez nem azt jelenti, hogy mindezt a kapszaicin teszi: minden tünet a testünk reakciója. A kapszaicin "elhiteti" a szervezettel, hogy égési sérülés érte, így helyi vérbőség, akár enyhe gyulladás is kialakulhat az érintett területen, hiszen a testünk védekezni kezd. Ahol érintkezett a kapszaicinnel, ott olyan anyagokat termelnek a sejtek, amik irritációt okoznak, és enyhe gyulladásos reakció is előfordulhat. Ezért érezzük úgy egy erősebb csili után, mintha tüzes vassal kínoznának - miközben a sejtjeinkben az erős paprika hatóanyaga nem okoz kárt.
Ingerli a gyomrot
A gyomorba érkezve is égési sérülést imitál a kapszaicin, így a szervezet gyorsan reagál is: igyekszik megszabadulni az égető „méreganyagtól” – így a fájdalmon túl émelygést, hányingert, gyomorégést is okozhat; később pedig hasmenést. Egy-két ilyen alkalom, legyen bármilyen fájdalmas is, nem okoz károsodást a gyomorban, de ha valaki rendszeresen és nagy mennyiségben fogyaszt extrém erős paprikákat, emésztőrendszeri problémái lehetnek, például reflux, csökkent étvágy, és van, akinél gyomorfekélyt is okozhat.
Kis mértékben gyógyító ereje van
Több kutatás is bebizonyította, hogy a kapszaicin rendszeres, mértékletes fogyasztása pozitív hatással van az egészségünkre. Csökkenti a koleszterinszintet, így fogyasztásával kisebb a szív- és érrendszeri megbetegedések esélye; emellett bizonyítottan csökkenti a vércukorszintet is. Anyagcsere-serkentő hatása miatt segít megszabadulni a méreganyagoktól, megszünteti a székrekedést, és segíti a fogyást is. Immunerősítő hatása is bizonyított, és kísérletek alapján fontos szerepe lehet a rákos megbetegedések megelőzésében, ugyanis gátolja a ráksejtek növekedését. Kis mértékben tehát érdemes rendszeresen fogyasztani erős paprikát!
Van, aki jobb, ha kerüli
Hiába a jótékony hatások és a mértéktartás, van, aki semmilyen körülmények között nem fogyaszthat csípős paprikákat. Bizonyos alapbetegségeknél ugyanis ronthat a tüneteken. Ezek: