tóth gabi
A fermentálást nem csupán az élelmiszerek tartósítására használhatjuk, hiszen az egészségünkre is fantasztikus hatással vannak az erjesztett finomságok.
"Erjesztést jelent, azaz egy olyan kémiai folyamatot, amelyben valamilyen szerves anyagot egy enzim hatásának teszünk ki. Az erjesztés során mikroorganizmusok, vagyis élesztők, gombák és baktériumok szénhidrátokat bontanak le azért, hogy a saját tevékenységük elvégzéséhez energiát nyerjenek" – árulja el dr. Balaicza Erika belgyógyász, természetgyógyász a Fanny magazinnak.
Az erjedési folyamatok során a mikroorganizmusok apróbb részekre bontják az adott ételt, így lényegesen könnyebbé válik az emésztésük. A joghurtot vagy kefirt gyakran fogyaszthatják a laktózérzékenyek is, hiszen a tejcukor nagy része már lebomlott, mondhatni megették a jó baktériumok, miközben szaporodtak.
A probiotikumokat tartalmazó fermentálással készült ételek gyulladáscsökkentő anyagokat termelnek, és növelik az ásványi anyagok, vitaminok, valamint a fehérjék és a zsírok felszívódási sebességét. Ennek hatására szervezetünk képes leküzdeni a különböző gyulladásos folyamatokat, sőt az allergiás tüneteink is enyhülnek.
A fermentáció során felszabadulnak, és emészthetővé válnak olyan biológiailag aktív anyagok, mint a flavonoidok vagy a fitoösztrogének. Ezek jótékony hatással vannak az egész szervezetünk működésére. Emellett a fermentáció végtermékeként létrejövő szerves savaknak fontos szerepük van a bélnyálkahártya táplálásában, az anyagcsere szabályozásában és az idegrendszer működésében.
A fermentált ételek erősítik a bél saját mikroflóráját. Ez azért nagyon fontos, mert a bélrendszerünk a legfontosabb immunszervünk. Az erjesztéssel készült ételek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy fenntartsuk az egészséges baktériumflórát a beleinkben.
Az ismertebb fermentált ételeket, mint a túrót, natúr joghurtot, savanyú káposztát, kovászos kenyeret bizonyára eddig is ismertük, de érdemes megkóstolnunk más népek jellegzetes finomságait is, mint például a kimcsit, ami egy ázsiai étel, a koreaiak savanyú káposztája kínai kelből, kombuchát, ami egy teával, baktériumkultúrával, cukorral és élesztővel készült ital, misót vagy tempeht is, amelyek szintén az ázsiai konyha két alapvető élelmiszere, és erjesztett szójababból készülnek. A misopaszta tradicionális japán alapanyag, a tempeh pedig Indonéziából származó húshelyettesítő.
Több kutatás is bizonyította, hogy összefüggés van a bélflóránk és az agyműködésünk között. A jótékony baktériumok a hangulatunkra és a kognitív képességeinkre is hatással lehetnek. Ha rendszeresen eszünk savanyú káposztát vagy más fermentált élelmiszert, olyan hormonok kezdenek termelődni, mint a szerotonin és a dopamin, melyek a jó hangulatért felelősek. Ennek köszönhetően könnyebben tudunk megküzdeni a stressz hatásaival, javul a hangulatunk és csökkenthetnek a szorongásos tüneteink is.