tóth gabi
A legtöbben kihúzzák gyomláláskor a földből, mert ez a növény a konyhakertben bukkan fel a leggyakrabban. Kár lenne kidobni azonban, hiszen nemcsak finom, egészséges is.
Teáját méregdrágán lehet kapni, van, aki nem dobja ki ezt a növényt, hanem salátába teszi, de általában a legtöbben kihúzzák a zöldségek közül, mert gyomnak nézik. Pedig a kövér porcsin valódi csodatévő gyógynövény, érdemes gyűjteni, eltenni télire, vagy akár frissen rendszeresen fogyasztani. Könnyen felismerheted húsos leveleiről, barnás-vöröses szárairól, és nemcsak a konyhakertben, hanem kerti járdák repedéseinél, gyümölcsfák alatt is találkozhatsz vele. Mutatjuk, mi mindenre jó!
Omega–3 zsírsavakban gazdag
Leginkább halakban található meg ez a jótékony, többszörösen telítetlen zsírsav, de a kövér porcsin is bővelkedik benne: ennek az egyszerű növény súlyának a 15%-a Omega–3 zsírsavakból áll. Ennek köszönhetően csökkenti a koleszterinszintet, gyulladásgátló hatású.
Telis-tele van vitaminokkal
C-, E- és A-vitamin-tartalma magas, emellett béta-karotint és antioxidánsokat is tartalmaz, így erősíti az immunrendszert, hatásos a káros szabadgyökök ellen. Ásványi anyagok is bőven találhatók benne, például többek között kálium, magnézium, foszfor, vas és réz.
A szív őre
Szív- és érrendszeri betegségek megelőzésére, érelmeszesedésre, a koleszterinszint csökkentésére is kiváló, akár nyersen, akár a teáját fogyasztva. Így védi a szív egészségét.
Egyensúlyban tartja a vércukorszintet
Nemcsak a koleszterinszintre, a vércukorra is jótékony hatása van a rendszeres porcsinfogyasztásnak.
Külsőleg is gyógyít
A népi gyógyászatban izomgörcsökre, rovarcsípésekre, égési sérülések kezelésére használták az összetört leveleket vagy a belőle készült főzetet, de sebgyógyításhoz is bevetették.
Így használhatod fel
Ha salátát készítesz, tépj hozzá pár porcsinlevelet is, savanykás ízével tökéletesen illik a nyers zöldségekhez, paradicsomsalátához kimondottan pazar. De készíthetsz belőle főzeléket is, úgy, ahogyan például spenótból. Grillezett húsok mellé is jó választás nyers köretnek, de akár egy kevés vajon meg is párolhatod. Télire is elteheted, például fermentálással finom, egészséges savanyúságot készíthetsz belőle, de van, aki pesztót készít belőle, de akár turmixolva, kis adagokban le is fagyaszthatod.