Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2023.07.15.

Ez a legnépszerűbb magyar gyógynövény, nem véletlenül lett világhírű

Egyre többen érdeklődnek a gyógynövények iránt, ami nem csoda, hiszen mind a megelőzés, mind a gyógyítás terén hasznosak lehetnek a házipatikában. Ráadásul gyógynövényeket nagyon egyszerű akár otthon is termeszteni.

Apró virágaival mindenkit levesz a lábáról a kamilla, és már az illata is felér a gyógyulás ígéretével. Termeszteni is lehet – akár a kiskertben is –, de leginkább gyűjteni szokás. A magyar kamilla ráadásul világszerte ismert és keresett hungarikum: az Alföld egy bizonyos részén gyűjtött kamilla uniós oltalom alatt is áll. A teáját mindenki szokta fogyasztani az őszi-téli megfázásos időszakban, és ahhoz, hogy saját gyűjtésű kamillád legyen otthon, még nem késő elindulni egy kirándulással egybekötött begyűjtőkörútra.

Igazi csodaszer a kamilla, érdemes tartani belőle otthon! Fotó: Pixabay.com

Még virágzik

A kamilla egészen szeptemberig ontja a virágait, de a gyűjtés júniusban és júliusban a legjobb, hiszen ilyenkor tartalmazzák a virágok a legtöbb hatóanyagot. Azokat a virágokat érdemes leszedni, melyek kinyíltak, és a nyelves virágaik, vagyis a fehér szirmok vízszintesen állnak. Ha elindulnál gyűjteni, leginkább erdei tisztásokon, szikes mezőkön találkozhatsz vele. 

A kertben is megterem

Ha van elég helyed a kertben, magadnak is termeszthetsz kamillát, hiszen nagyon mutatós, kiváló méhlegelő, és könnyen megterem. Ősszel vesd el a magjait az előkészített földbe, vagy tavasszal nevelj palántát a magokból. Tápanyagigénye nem túl magas, sőt, ha túl van trágyázva a földje, kevesebb virágot hoz. Ha a veteménybe ülteted, távoltartja a kártevőket a zöldségeidtől.

Csokorba kötve kiszáríthatod

Akik nagyban foglalkoznak gyógynövény-gyűjtéssel, kamillafésűvel szedik le az apró virágokat, de kisebb mennyiségben kézzel is gyűjthető. Ilyenkor vagy lecsipegeted az apró virágokat, vagy szárastul szeded a kamillát, és otthon, csokorba kötve, fejjel lefelé tárolva kiszáríthatod. Arra figyelj, hogy ne a tűző napon legyen, hanem meleg, de szellős, árnyékos helyen. Ha kiszáradt, vágd le a virágfejeket, és tárold őket papírzacskóban.

Gyógyír minden bajra

Legtöbben arról ismerik a kamillát, hogy enyhíti a felsőlégúti-megbetegedések tüneteit, teáját akkor isszuk, ha meg vagyunk fázva. Emellett a simaizmokra kifejtett hatása miatt nagyon jó a gyomorbántalmakra, menstruációs görcsökre sőt, a stressz okozta panaszok enyhítésére is. Erősíti is aktivizálja az immunrendszert, gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatása is van. Külsőleg hámosít, segíti a sebgyógyulást, így bőrbetegségek gyógyítására is használható a főzete. Szájban lévő gyulladások, sebek kezelésére kiváló a kamillateás öblögetés. Arcüreggyulladáskor, makacs nátha esetén pedig inhalálhatsz is kammillateával.

A végtelenségig nem lehet fogyasztani

Fontos tudni, hogy a kamillateát nem szabad folyamatosan fogyasztani, egy-két hét után érdemes legalább két hét szünetet tartani, mert hosszú távon árthat a bélbolyhoknak.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek