kulcsár edina
A hűvös napok után hirtelen jött a kánikula, így sokszor még az is rosszul alszik, aki egyébként bírja a hőséget. Mutatjuk, mit tehetsz azért, hogy jól teljenek az éjszakák, és kipihenten ébredj!
A kánikulában aludni is nehezebb, hiszen a magasabb nappali hőmérséklet estére teljesen kifáraszthat, ráadásul ha nem megfelelőek a körülmények a hálószobádban, éjszaka sem tudod kipihenni magad. A megfelelő alváshoz ugyanis nagyon fontos, hogy ideális legyen a hálószobában a hőmérséklet, hiszen álmunkban a testünk hőszabályozása máshogy működik: az alvási ciklus első két szakaszában lecsökken a testhő, míg el nem éri a legalacsonyabb pontját – és ez reggelig is így marad. Ha azonban túl meleg van a hálószobában, ez a ritmus felborul; és ilyenkor hiába alszol nyolc órát, reggel összetörten, fáradtan ébredsz, és ez a nappalaidra is rányomhatja a bélyegét. Szerencsére több mindent is tudsz tenni a pihentető alvásért.
Hűtsd le a szobát
A jó alváshoz a 18-20 Celsius fok az ideális, ha ennél melegebb van a szobádban, akkor próbáld meg minél jobban levinni a hőmérsékletet. Ha kell, már reggel engedd le a redőnyt, vagy húzd be a sötétítő függönyöket, hogy ne tudjon nagyon átmelegedni a helyiség. Egy alapos, lefekvés előtti szellőztetéssel is sokat hűthetsz a szobán, sőt, ha nem zavar a kinti zaj, akár nyitva is hagyhatod éjjelre az ablakot. Ha van klímád, érdemes lefekvés előtt rövid időre bekapcsolni; de ha lehet, alvás közben ne működjön.
Kerüld az esti edzést
A rendszeres testmozgás nemcsak az egészség és a jó alak miatt fontos, de hatására jobban alszol, és könnyebb elviselni a forró napokat. Ám ez csak akkor igaz, ha nem egy-két órával lefekvés előtt mozogsz! Ilyenkor ugyanis felpörög a szervezeted, magasabb lesz a pulzusod, és mivel a testhőmérsékleted is megnő az edzés hatására, ezért nem fogsz tudni rendesen elaludni.
Segít a forró fürdő
Bármilyen furcsán is hangzik a nyári hőségben forró fürdőt venni, mégis érdemes tenned vele egy próbát, méghozzá úgy, hogy nem sokkal lefekvés előtt veted magad a habok közé (de ne közvetlenül előtte). Bár maga a fürdő átmelegít, amint kilépsz a normál hőmérsékletű szobára, a szervezeted alkalmazkodni kezd, hűteni kezdi magát, így eléri az alváshoz optimális hőmérsékletet. Ráadásul a fürdőzés – főleg, ha illatos olajokat, fürdősókat is bevetsz – relaxál, ellazít, így hamarabb álomba szenderülsz.
Legyen kényelmes az ágy és az ágynemű
A legjobb a jól szellőző, légáteresztő matrac, ez ugyanis nem veszi át a testhőt, és nem melegít álmodban. Párnát is érdemes olyat választani, ami nem tárolja a hőt, így sokkal komfortosabb lesz az éjszaka. Az ágynemű sem mindegy: lehetőleg természetes anyagból, pamutból készüljön, nyáron érdemes kerülni a szintetikus textíliákat.