Évek óta véres terror a nyugat-európai karácsonyi vásárokon

POLITIK
Létrehozva: 2023.03.26.
Módosítva: 2023.03.26.

Rándult már meg álmodban a tested? Komoly betegség tünete is lehet

Kivel ne fordult volna elő, hogy arra ébredt, hogy megrándult a teste. Ezt a legtöbben ártalmatlan, furcsa szokásként könyvelik el, ugyanakkor néha komoly betegségre is utalhat.

Bizonyosan mindannyian tapasztaltuk már életünk során, hogy arra ébredünk fel, hogy a testünk rándult egy nagyot. Álmunkban zuhanhatunk, menekülhetünk vagy megrémülhetünk, de az is előfordul, hogy álom nélküli alvásból riadunk fel egy ugrással. A felnőtt emberek mintegy 70 százaléka szembesül ezzel a helyzettel, és persze sokakat izgat a kérdés, hogy mi ennek az oka. 

A pihentető alvás mindennél fontosabb  Fotó: Pixabay

 

A szervezetünk nem akarja, hogy meghaljunk

Az embereket már régóta foglalkoztatja, hogy mi lehet ennek a rángásnak az oka. Különféle korokban és különféle kultúrákban más-más magyarázatot találtak a furcsa jelenségre: akad például olyan magyarázat, amely szerint ilyen esetekben egy démon támadja meg a testet. 

A valóságban természetesen nem démonok fojtogatnak bennünket, sokkal inkább az idegrendszerünkben kell keresnünk a probléma okát. A legvalószínűbb magyarázat szerint megesik, hogy túl gyorsan alszunk el (gyakran alkohol, cigaretta vagy koffein hatására), így tehát a pulzusunk és a légzésünk túl gyorsan lassul le. Ez a gyors lelassulás összezavarja az idegrendszerünket, és a szervezetünk azt hiszi, hogy haldoklunk. Az „életveszélyes” helyzetből a szervezetünk úgy próbál megmenteni, hogy észhez térít egy rángással, így megakadályozza, hogy meghaljunk. 

 

Milyen betegség állhat a háttérben?

Az esetek többségében tehát a szervezetünk egyszerű illúziója, félreértése áll a rándulások mögött. Néha azonban komolyabb oka is lehet, és akár tünetként mutat rá egy betegségre. Előfordulhat például, hogy az ún. RBD – rapid eye movement behavior disorder, azaz a gyors szemmozgásos alvászavar – áll a rángatózás hátterében, ez azonban egy igen ritka betegség. Ami azonban aggasztó lehet, hogy – bár a világ lakosságának mindössze 0,5 százaléka küzd ezzel a gonddal – a Parkison-kór kialakulásával is kapcsolatba hozható. 

 

Mit tehetünk a rángások ellen?

Már az éjszakai rándulások alapvetően ártalmatlanok, mégis tehetünk ellene, ha zavar bennünket. Felsorolunk néhány trükköt, amelyekkel kiküszöbölhető a furcsa jelenség:

  • az esti órákban ne igyunk alkoholt
  • az esti órákban ne foglalkozzunk a munkával
  • 14:00 után már ne igyunk koffeintartalmú italt
  • elalvás előtt két órával ne tévézzünk, és lehetőleg a telefonunkat se nyomkodjuk
  • végezzünk megnyugtató gyakorlatokat elalvás előtt

A fenti tanácsok betartásával csökkenthető a rándulások száma. Bár a jelenség ártalmatlan, ha a pihentető alvást zavarja, mindenképpen forduljunk orvoshoz!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek