tóth gabi
Az ünnepek előtt és alatt más években is elég nagy a feszültség, de idén a koronavírus-járvány is rátesz egy lapáttal a helyzetre. Hogy megúszd idegösszeomlás nélkül, nagyon tudatosnak kell lenned; mutatjuk, miben!
Hiába tervezel el mindent időben, ahogy közeledik a karácsony, egyre nagyobb a nyomás. Nem csupán az ajándékok beszerzése, a vacsora megtervezése, a szervezés, de sokszor a munkahelyi év végi hajtás is kikészíti az ember idegeit. Idén sokkal nehezebb a helyzet a járvány miatt, hiszen sokan kevesebb pénzből gazdálkodnak, és mindenki aggódik a szeretteiért. Sőt: tudomásul kell venni, hogy most nagy összejöveteleket nem tanácsos tartani. Ember legyen a talpán, aki ép ésszel kibírja ezt az időszakot! Szakértők szerint érdemes pontosan ugyanazzal a tudatossággal kezelni a szitut, mint bármilyen más stresszhelyzetet.
1. Szabj határokat
Ilyentájt az idő és a pénz végtelenül kevésnek tűnik; el kell rohanni megvenni a fát, az ajándékokat, új díszeket, plusz a hozzávalókat az ebédhez, vacsorához. Hogy ne érezd úgy, mintha szétcincálna a sok feladat, ülj le, és tervezd meg, kinek és mit szeretnél venni; és ne felejts el költségvetést csinálni. Hiszen ilyenkor az is növeli a feszültséget, ha túlköltekezel; ezért fontos, hogy mereven ragaszkodj a terveidhez, amikor bevásárolsz.
2. Tanulj meg nemet mondani
A járványhelyzet ellenére könnyen lehet, hogy rengeteg meghívást kapsz, de idén tanácsos erősnek lenni, és csak a legszűkebb körben ünnepelni. Fogadd el, hogy lesznek sértődések, ha nemet mondasz. Személyes találkozás helyett fel lehet ajánlani egy virtuális közös ünneplést, ami persze, hogy nem az igazi, de a semminél mégiscsak jobb.
3. Ne rágódj felesleges dolgokon
Csak azzal foglalkozz, amire befolyásod van, hiszen a jövőt nem tudod megjósolni. Ne aggódj azon, hogy az idei ünnep esetleg szegényebb, vagy kevésbé mozgalmas lesz; értékeld, ami van, és tegyél meg mindent, hogy meglegyen az ünnepi hangulat. Főképp akkor, ha gyerekek is vannak a családban. Bár érezni fogják, hogy az idei karácsony más, nem kell, hogy szomorúan teljen.
4. Fogalmazd meg, mire vágysz
Főleg akkor érdemes, ha idén nagyon más lesz az ünnep, mint szokott: például a hatalmas vendégeskedések helyett be kell érned néhány fővel az asztal körül. Sokat enyhít a stresszen, ha előre elképzeled, milyen lesz, amikor kibontjátok az ajándékokat, ki hol fog ülni az asztalnál, milyen zenét fogtok hallgatni, és így tovább. Így látni fogod, hogy valójában nem is olyan vészes a helyzet, és a szorongás lassan enyhülni fog.
5. Kerüld a közösségi oldalakat
Máskor is növeli a stresszt, ha meglátod a Facebookon, hogy másoknak mennyivel szebb fájuk, több ajándékuk és jobb ünnepük volt, de most, a koronavírus járvány alatt különösen fájó lehet, ha ilyesmivel találkozol. Inkább azokra koncentrálj, akik körülvesznek az ünnepek alatt; játsszatok, nevessetek, éljétek meg a pillanatokat.
6. Néha kapcsolj ki
Akármekkora a hajtás, mindig adj magadnak egy kis időt, amikor megállsz, és jelen vagy a pillanatban. Van, aki leül egy forró teával a nappaliba, és úgy lazul le, mások kiülnek a teraszra, és akad, aki sétál egy nagyot a természetben. Két feladat között is akadhat egy csepp időd, amikor rá tudsz csodálkozni a karácsonyi fényekre, és kikapcsolhatsz egy kicsit – tíz perc is csodákat tesz, ha nagyon stresszes vagy. Ha több időd van, vegyél magadhoz egy jó könyvet, vagy nézz meg egy filmet, egyszóval kicsit kapcsolj ki az ünnepek alatti őrületből.
7. Figyelj oda a pihenésre
Ha keveset alszol, az olaj a tűzre, már ami a stresszt illeti: az alváshiány miatt az agy érzelemközpontja túlpörög, ami akár szorongáshoz is vezethet. Legyen az első helyen az alvás: ebben a nehéz időszakban különösen fontos, hogy meglegyen a napi 7-8 óra. Ugyanilyen okokból kerüld az alkoholt, hiszen felszínes, rossz lesz tőle az éjszakai alvást, ráadásul a stresszt is növeli.