tóth gabi
Van a magyar konyhának egy karakteresen csípős gyökérzöldsége, amely nemcsak a pikáns íz hordozója, de a légúti betegségek ellen is bevethető. Általános immunerősítő hatása nagyon is jól jön koronavírus idején.
A húsvéti sonka állandó kísérője, az év többi részében pedig főtt vagy sült húsok ízesítője, mártások alapanyaga a torma. Érdemes is belőle minél többet fogyasztani, hiszen több szinten támogatja a szervezet működését.
A megfázásra, és más légúti betegségekre sokan vetik be a csípős élelmiszereket, az erős paprikát, a fokhagymát és a tormát. Egyes kutatások szerint nem alaptalan a jó híre, ugyanis a torma baktérium- és vírusölő hatással bír. Persze a koronavírust nem gyógyítja, és nem is előzi meg (erre továbbra is a maszk, a kézmosás és a távolságtartás a legjobb módszer), de egy banális náthánál sokat segíthet.
Részben azért, mert a csípős ízért felelős vegyületek kissé irritálják a nyálkahártyát, ezért váladéktermelésre késztetik azt – így pedig könnyebb megszabadulni a makacsul letapadt váladéktól. Másrészről viszont hatóanyagai az immunrendszer működését is támogatják, emellett pedig némi baktérium- és vírusölő hatással is rendelkeznek. Elsősorban az arcüreggyulladás, valamint a hasmenéssel, hasfájással járó fertőzések kiegészítő kezelésében hatásos.
Frissen reszelve, ecetesen vagy tormamártásként húsételek remek kísérője lehet. A hidegtálaknak is elmaradhatatlan ízesítője, de akár a salátaöntetbe is tehetünk belőle egy keveset.