tóth gabi
Lehet, hogy az alpakák adnak majd megoldást a koronavírus-krízisre? Egy új tanulmány felvetette ennek lehetőségét. De vajon hogyan?
Egy kutatás szerint a dél-amerikai tevefélék, a lámához hasonló alpakák szervezetében levő apró antitestek megoldást jelenthetnek a koronavírus második hulláma ellen. A nanoméretű, azaz rendkívül apró antitesteket svéd és dél-afrikai kutatók izolálták, és sikerrel alkalmazták egyes kísérletekben a koronavírus „tüskéinek” semlegesítésére. Ha pedig ezek a tüskék károsodnak, a vírus sokat veszít fertőzőképességéből.
A kutatók szerint a kísérleteikben ez az antitest hatékonyan lépett fel a vírussal szemben. Ráadásul a nanoméretű antitestek könnyen és olcsón szaporíthatók, klónozhatók és módosíthatók, így ha ez a kezelés tényleg eredményesnek bizonyul, könnyen hozzáférhető lesz. A stockholmi Karolinska Egyetem kórházának kutatói szerint a vírust semlegesítő antitesteket már a fertőzés korai szakaszában be lehet vetni, így megelőzhető a súlyos betegség kialakulása.
Az antitestek forrásául szolgáló, Tyson nevű 12 éves, Németországban élő alpakáról elnevezett Ty1 antitestek esetében egyelőre arra utalnak az eredmények, hogy a kezelés emberek esetében is működhet. Ennek igazolásához azonban még további kutatásokra van szükség, hiszen az eredményt nemrég publikálták, így annak ellenőrzése még csak most következik.