tóth gabi
Az influenza megelõzésénél az elsõ lépés, hogy kellõképpen felerõsítsd az immunrendszert. S mindez akkor is nagyon fontos, ha már utolért a baj!
Egészséged legfontosabb alapköve az immunrendszer, mely ilyenkor a téli időszakban különösen érzékeny, ezért vigyáznod kell rá. Lássuk, milyen természetes módszerekkel vértezheted fel a legjobban magad az influenza ellen:
Ha a megfázásos tünetek mellett végtagfájdalmakat érzel, a következő aromaterápiás módszert alkalmazhatod. Készíts inhaláló keveréket 4 csepp fenyő-, 3 csepp eukaliptusz-, 2 csepp tömjén-, 2 csepp rozmaring-, 2 csepp kakukkfű- és 1 csepp lázcsillapító gyömbérolajból.
Ezeket az illóolajokat keverheted a fürdővízbe is, ha a testhőmérsékleted nem emelkedik.
Ha influenzás lettél, hagyd, hogy immunrendszer minden erejével képes legyen legyőzni a vírust. Ne egyél nehéz húsleveseket, inkább sok zöldséggel és folyadékkal lúgosítsd a szervezetet!
Ha rendszeresen te kapod el először a családból az influenzát, érdemes elgondolkodni azon, miért gyengült le ennyire immunrendszered. Túl sokat vállalsz? Mindenkinek meg akarsz felelni, és képtelen vagy nemet mondani? Esetleg így találsz kifogást arra, miért nem mész dolgozni, de valójában nem érzed jól magad a munkahelyen?
A vasfű és a szőlő segíthet, ha túlságosan kritikus vagy magaddal szemben, míg a tölgyfa kitűnő lazítószer a stresszes időszakra!
Hideglelés esetén melegítő ételeket egyél: gyömbért, gyömbéres levest, láz esetén dörzsöld be mentával a mellkasodat, hátadat, tenyeredet és talpadat.
Kínában a lakóhelyiségeknek van egy közismert fertőtlenítési módja, melyet étkezési ecettel végezhetsz el. Felforrósított serpenyőbe vagy wokba tegyél ecetet, és 5-10 percig hagyd, hogy párologjon. Erre az időre csukd be az ajtókat, ablakokat. Ugyanezt a módszert alkalmazhatod párologtató segítségével. Minden szobához 50 ml étkezési ecetet használj, amit súlyos járványos időszakban 100 ml-re emelhetsz. Ismételd az ecetes párologtatást egymás követő 5 napon keresztül.
Ha lehetőséged engedi, mozogj a szabadban, ezzel erősítheted a szervezet hidegtűrő képességét is. A szakemberek szerint mozgás közben a szervezet gyorsabban termeli a védekező sejteket. Ezért, ha szeretnénk a téli hónapokban megerősíteni immunrendszerünket, érdemes rendszeresen - legalább heti háromszor - olyan mozgást választanunk, amely enyhén megemeli a pulzust, és egy kevés kitartást igényel: ilyenkor ugyanis a szervezet több oxigént vesz fel és a sejtek gyorsabban regenerálódnak, épülnek újjá.
A kocogás, a gyaloglás, a kerékpározás és az úszás is segít abban, hogy a belső szervek és izmok vérellátása javuljon, felgyorsuljon az anyagcsere.
+TIPP
Ha egyszerre nem tudsz 30 percet mozogni, akkor oszd több részre a napot: háromszor 10 perc mozgás még a legzsúfoltabb napba is belefér.