kulcsár edina
A szakértõk szerint a jó alvás legalább olyan fontos része az egészséges életmódnak, mint a változatos táplálkozás és a rendszeres edzés. Ha sokat forgolódsz álmatlanul, az számos problémának is árulkodó jele lehet. De vajon melyeknek?
Lehet, hogy pajzsmirigy-alulműködésed, vagy bujkáló fertőzésed van. A legtöbb ember ugyanis 7-9 óra alvással kipiheni magát. Ha rendszeresen 10 óránál többet alszol, érdemes megvizsgáltatni a pajzsmirigyedet – a szerv alulműködése ugyanis állandó fáradtsággal, és súlygyarapodással hívhatja fel magára a figyelmet. A fertőzések kimerítik a szervezetet, ezért alszol többet – ám ebben az esetben ez csak ideiglenes állapot.
Lehet, hogy alvási apnoéval vagy depresszióval küzdesz. Ha elég időd jut az alvásra, mégsem tudod kipihenni magad, könnyen lehet, hogy az alvási apnoé szakítja félbe az alvási ciklusaidat. Ilyenkor a pillanatnyi légzéskimaradások miatt időnként felébredsz, és lehet, hogy másnap nem is emlékszel rá, ám ettől az alvásod nem pihentető.
Ha erre a problémára gyanakszol, próbálj háton aludni,
és figyeld meg, kipihentebb vagy-e tőle. Mindenképp kérj tanácsot az orvosodtól, mivel az alvási apnoé számos betegség, köztük a szívroham kockázatát is növeli, így mindenképp foglalkozni kell vele. A másik lehetőség a depresszió, amely szintén kéz a kézben jár az alvásproblémákkal. Ha erre gyanakszol, szintén érdemes szakemberhez fordulnod.
A belső ritmusod borulhatott fel. A nap előrehaladtával egyre álmosabbak leszünk, éjszaka pedig fokozatosan egyre éberebbek. Ám ha minden nap túl korán ébredsz fel, és túl korán álmosodsz el, akkor valami biztosan felborult. Próbálj alkalmazkodni a természetes fényhez, és lehetőleg ne tévézz, számítógépezz éjszaka, vagy kora hajnalban.
Lehet, hogy szorongsz, és a feszültségoldásnak ezt a módját választod – ami persze még mindig jobb, mint egy pohár ital. Ha úgy érzed, hogy nem lenne jó az esti csendben egyedül maradni a gondolataiddal és a félelmeiddel, próbáld ki a meditációt, vagy szükség esetén fordulj szakemberhez.
A vércukorszintedet lenne érdemes ellenőriztetni, mivel a cukorbetegség és az azt megelőző állapot egyik első jele, hogy folyton szomjas vagy, és sokat jársz a vécére.
Szintén a pajzsmirigyedet kellene megvizsgálni, mivel a túlműködő pajzsmirigy állandó idegességet és túlpörgést okozhat. Ha viszont egyszerűen csak stresszes vagy, próbálkozz meg a relaxációval és a meditációval.