kulcsár edina
Ha az éjszaka közepén felébredsz, megtörténhet, hogy nem tudsz azonnal visszaaludni. Az óra viszont ketyeg, és egyre kevesebb marad abból az idõbõl, amit alvással tölthetnél. Vajon hogyan lehet ilyenkor gyorsan elaludni?
Amikor kimész a fürdőszobába, ne kapcsolj fel minden lámpát. A szervezet a természetes és a mesterséges fényt egyaránt ébresztőként érzékeli, így a legjobb, ha egyáltalán nem gyújtasz lámpát, vagy csak épp annyit, amennyire feltétlenül szükséged van.
Emlékszel, amikor a vizsgák és dolgozatok előtt alig tudtál ébren maradni a könyv fölött? Ha végképp nem tudsz visszaaludni, olvass egy kicsit – persze kerüld az izgalmas krimiket, amelyek még jobban felspannolnak. De ilyenkor se borítsd éles fénybe a szobát, elég egy könyvre csíptethető olvasólámpa.
Ahelyett, hogy céltalanul forgolódnál, foglald el magad – de lehetőleg ne a tévével, a számítógéppel vagy a telefonoddal. Az elektronikus eszközök kékes fénye ugyanis ébren tart. Inkább valamilyen fejtörőt válassz, vagy készülj fel agyban a másnapra.
Vagy az oldaladon, vagy hason – attól függ, hogyan szeretsz aludni (bár a hason alvást sokan nem ajánlják). Ha hosszabb ideig állsz vagy ülsz, azt a tested és az agyad szintén ébresztőként érzékelheti. Ha valamivel, például egy könyvvel elfoglalod magad, fekve tedd.
Sajnos az éjszakai nassolás nem segít elaludni, sőt, arra szoktathatod vele az agyadat és a testedet, hogy ebben az időben megéhezzen, sőt, fel is ébredjen az étel reményében.
Ez nem jelent semmi bonyolultat, csak annyit, hogy miközben a hátadon fekszel, szépen, sorban megfeszíted, majd ellazítod az izmaidat. Kezdd a nagyobb izomcsoportokkal, mint például a comboddal vagy a hátaddal, és haladj a kisebb izmok, például az arcizmok felé. Utána pedig maradj ebben az ellazult állapotban, és igyekezz semmire sem gondolni.
Ha nagyon fáradt vagy a rossz éjszaka után, ne akard másnap bepótolni a kiesett alvást, mert ezzel megjutalmazod magad, az agyad a rossz alvási mintáért, így pedig lehetőséget teremtesz arra, hogy ez megismétlődjön.