tóth gabi
Ne törõdj bele abba, ha nem jön álom a szemedre. Néha az álmatlanságot csak néhány rossz szokás okozza, amiktõl nem is olyan nehéz megszabadulni.
A legújabb kutatások szerint minden harmadik ember küzd valamilyen alvászavarral.
Sőt, akadnak olyanok is, akik ugyan átalusszák az éjszakát, mégis holtfáradtan ébrednek reggel. Pedig az egészséges, pihentető alvásra nagyon is szüksége van a szervezetnek, hogy regenerálódni tudjon.
Túl meleg hálószoba: 21 fok felett a szervezet nem tud igazán kikapcsolni, megfelelő módon regenerálódni.
Túl kevés friss levegő: alvás közben a légzésed lassabb és mélyebb – minél jobb az oxigénellátásod, annál zavartalanabb az alvás. Érdemes tehát néhány percet még télen is szellőztetni lefekvés előtt.
Túl nehéz vacsora: esténként főleg a zsíros ételek, nehéz húsok, hüvelyesek, erős fűszerek terhelik meg a bélrendszert. De az édességek, gyümölcsök, és a teljes kiőrlésű gabonák is erjedési folyamatokat indítanak el, amelyek nem hagynak minket pihenni. Ezért is javasolják mindig, hogy lefekvés előtt 2-3 órával már ne együnk semmit, és a vacsora is könnyű legyen.
Túl sok alkohol: bár néhány alkohol, mint például a sör és a bor, eleinte segítik az elalvást, de hosszú távon mindenképpen alvási zavarokat okoznak.
Túl sok feszültség: az egész napos feszültség, a késő estig tartó munka, de még az izgalmas filmek és könyvek is feszültséget okozhatnak benned. Ez a fajta stressz hormontermeléssel jár, amelyek aktívan tartják a tested. Elalvás előtt 1-2 órával már próbálj meg lazítani. Olvass könnyed regényeket, alakíts ki lazító rituálét, mint például egy légző gyakorlat!
Túl sok tévé, monitor: a gyors képek, információk váltakozása serkenti az agyműködést, ezért sokkal nehezebb ellazulni és elaludni, ha az ágyban még filmet nézel vagy számítógépezel.
Elnyújtott ebéd utáni alvás: ha ebéd után, vagy napközben bármikor több mint fél órát pihensz, megzavarhatod az alvási ritmusod, ez is okozhat gondokat.