"Egy jelenség vagyok, bármelyik nőt megkaphatom" - itt a legújabb hangfelvétel Magyar Péterről! Soros György unokájára is ráhajtana

INSIDER
Létrehozva: 2019.06.27.

Több száz egyetemista építi a jövő házait a szentendrei szoláris faluban

A Solar Decathlon Europe 2019 nemzetközi innovációs házépítõ versenyen résztvevõ egyetemi csapatok megérkeztek és a mai napon, a 10 órai szalagátvágást követõen az építkezést is elkezdték. 14 napjuk van arra, hogy a már elérhetõ megújuló technológiák és rendszerek ötvözésével egyedi, innovatív és energiahatékony megoldásokat mutassanak be a közönségnek. A jövõ építészeti megoldásait szemléltetõ "szoláris falu" július 13-tól várja a látogatókat Szentendrén. A felépülõ 10 mintaházat kívülrõl-belülrõl, bárki díjmentesen megtekintheti.

Szerző RIPOST

A Solar Decathlon egyetemistáknak szóló építészeti verseny, amely 2002-ben indult az USA-ból és mára világhírűvé vált. A nemzetközi program missziója az, hogy a felépített mintaházakon keresztül mutassa be és népszerűsítse a napenergia hasznosításával összefüggő építészeti megoldásokat, növelje a zöldtechnológiák társadalmi és piaci támogatottságát, és szélesebb körben is felhívja a figyelmet a megújuló energiák és az energiahatékony szerkezetek fontosságára, lakossági hasznára.

A Solar Decathlon Europe 2019 rendezési jogát az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs (ÉMI) Nonprofit Kft. nyerte el Szentendre városával és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel (BME) partnerségben. A rangos rendezvény először látogat a közép-kelet-európai régióba.

A csapatokat június 26-án fogadták a szervezők. Az ünnepélyes eseményen Dr. Nagy Ádám, az Innovációs és Technológiai Minisztérium helyettes államtitkára is köszöntötte a versenyzőket, sok sikert kívánva az előttük álló időszakhoz. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy sok olyan megoldás születik majd, ami leképezhető a magyar épületállományra is.

Jenei Dávid, a Solar Decathlon Europe 2019 projektvezetője elmondta: „A hosszan tartó, alapos előkészületek után szervezőként nagy örömünkre szolgált, hogy már itt a helyszínen köszönthettük a diákcsoportokat. A szentendrei Skanzenben június 26-án tartott rendezvényünk elsődleges célja a csapatok üdvözlése, az ÉMI projektcsapatának személyes bemutatkozása és az ismerkedés volt, másrészt pedig a munkavédelmi ismeretek átadása, az egyetemisták gondos felkészítése az előttük álló napok kihívásaira. Hiszen ők az elkövetkező két hét során összesen 10 lakóépület prototípusát fogják felépíteni az ÉMI Tudományos és Technológiai Ipari Parkjában.” 

Magyarországot önálló csapatként a BME koeb elnevezésű csapata, konzorciumban pedig a Miskolci és a Pécsi Egyetem képviseli. Rajtuk kívül, önálló csapatként vagy egyetemi konzorciumi összefogásban francia, belga, thaiföldi, román, holland, algériai és spanyol egyetemek képviselői mérettetnek meg a verseny 10 kategóriájában. A Solar Decathlon Europe 2019 fő témája, ami idén a meglévő épületállomány felújítását helyezi fókuszba, számos kihívást tartogat a résztvevőknek.

„Kíváncsian várjuk, hogy az egyetemisták milyen innovatív megoldásokkal állnak elő az épített környezet kihívásait tekintve. Bízom benne, hogy prototípus házaik nemcsak a szakmabelieket és a fiatal tehetségeket, de a nagyközönséget, a látogatókat is elgondolkodtatják az elérhető, könnyen alkalmazható és energiahatékony építészeti megoldásokkal kapcsolatban” – fogalmazott Buday-Malik Adrienn, az ÉMI fejlesztési igazgatója.

A Solar Decathlon Europe 2019 mintaházait bemutató „szoláris falu” július 13. és 28. között várja a látogatókat, ugyanakkor a verseny által létrejött Látogatóközpont szeptember 29-ig nyitva áll a látogatók, érdeklődők részére Szentendrén, az ÉMI Tudományos és Technológiai Ipari Parkjában.

A belépés ingyenes, és csak egy gyors elő- vagy helyszíni regisztrációhoz kötött a nyitvatartási időben. Bővebb információ a Solar Decathlon Europe 2019 hivatalos honlapján.

 

 

A Solar Decathlonról:

A Solar Decathlon a világ mára legjelentősebbé vált nemzetközi, egyetemek között megrendezett építőipari innovációs versenye. A kezdeményezés alapvető célja, hogy a fiatalok kreativitására és innovációs képességére építve egyetemi kutató-fejlesztők működjenek együtt ipari partnerekkel, szponzorokkal és olyan innovatív, energiahatékony házakat tervezzenek, amelyek a megújuló energia és a tudatos erőforrás használatra alapozva, fenntarthatóságot demonstráló mintaotthonok lehetnek.Az első Solar Decathlont 2002-ben, Washingtonban rendezték, amelyet 7 további követett az USA-ban (legutóbb 2017 őszén a Colorado állambeli Denverben tartották). Európában nyolc évvel később, 2010-ben indult útjára a Solar Decathlon Europe a Madridban megrendezett versennyel, majd 2012-ben szintén a spanyol fővárosban tartották – ahol a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem csapata is versenyre kelt és komoly sikereket ért el Odoo elnevezésű mintaház projektjével –, 2014-ben pedig Versailles-ban folytatódott a Solar Decathlon európai sorozata. Kontinensünkön öt év elteltével kelhetnek újra versenyre a világ egyetemistái: a rendezésre kiírt pályázaton ugyanis az ÉMI által benyújtott projektterv nyert, így 2019 nyarán Magyarországon, Szentendrén rendezik meg a nemzetközi szinten ismert és népszerű építészeti versenyt.Ázsiában, nevezetesen Kínában (2013), valamint Dél-Amerikában (2015) is voltak már Solar Decathlon rendezvények. 2018-ban két (Kína,  Egyesült Arab Emírségek), 2019-ben három versenyre (Magyarország, Marokkó, Kolumbia) kerül sor.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek