Magyar Péter egyre agresszívebben viselkedik

INSIDER
Létrehozva: 2024.12.07.

Ételmérgezést okozhatnak a konyhakész bolti levesek- erre hívta fel a figyelmet egy haláleset

Olaszországban belehalt egy nő abba, hogy megevett egy szupermarketben vásárolt konyhakész levest. Hogyan lehetséges ez? Mely termékek azok, amikkel vigyázni kell és mivel lehet elkerülni a mérgezést vagy a súlyosabb következményeket egy bolti leves esetében? Íme a válaszok!

Olaszországban meghalt egy 79 éves nő, miután elfogyasztott egy szupermarketben vásárolt kész levest. A helyi hatóságok megvizsgálták az áldozat házát és a nyomokból arra következtettek, hogy ételmérgezés okozta a nő halálát. Hogyan történhetett meg ilyesmi és mi az eset tanulsága a magyar vásárlókra nézve? Mutatjuk!

leves
Van, aki bele is halt abba,  hogy megevett egy bolti levest. Fotó: Tanya Consaul Photography / Shutterstock

Mibe halt bele pontosan az olasz nő?

A beszámolók szerint az olasz hatóságok a nő lakásán talált articsókaleves maradékát megvizsgálva botulizmust okozó Clostridium botulinum toxin nyomaira bukkantak.

Mi az a botulizmus?

A Nébih tájékoztatása szerint a baktérium okozta ételmérgezések egyik legsúlyosabb formája a botulizmus. Napjainkban - a szigorú élelmiszer-ellenőrzéseknek köszönhetően - csak szórványosan fordul elő. A botulizmus egy olyan, embereket és állatokat egyaránt érintő, bakteriális eredetű ételmérgezés, amit az ún. botulotoxin élelmiszer útján történő elfogyasztása okoz.

Mik a botulizmus tünetei?

A botulizmus klasszikus tünetei 12–36 órával a fertőzés után jelentkeznek, de ez az idő lehet hat óra és 10 nap is. A betegség tünetei a betegség bevezető szakaszában: levertség, izzadás, izomfájdalom, hasi diszkomfortérzet. A kezdeti panaszokat napok múlva követik a specifikusabb tünetek. Az esetek egy részében a betegséget székrekedés, émelygés, hányás, hasmenés, hasi görcsök kísérik, láz nélkül, emiatt a beteget a baj valódi okának felismerése nélkül kezelik. A toxin rendkívül mérgező, idegbénító, ezért súlyos esetekben petyhüdt bénulás állhat be. A betegség végső szakaszában a légzés, szívműködés leállásával halált okoz.

Hogyan lehet elkerüli egy ilyen toxin okozta mérgezést?

Az eset után az olasz Egészségügyi Minisztérium közleményt adott ki, amelyben felhívja a figyelmet arra, hogy az ilyen termékeket fogyasztás előtt legalább 5 percig forralni szükséges - olvasható a Rizikométer közösségi oldalán.

Milyen leveseket kell fogyasztás előtt jó alaposan felforralni?

A hűtőpultban árusított levesek nagyon népszerűek, mivel néhány percnyi, mikrohullámú sütőben történő melegítés után már fogyasztásra készek. Ezek a termékek keresztülmennek ugyan egy pasztőrözési folyamaton, ez azonban nem elegendő a Clostridium botulinum elpusztításához. A levesek biztonságossága ráadásul csak folyamatos hűtve tárolás (6°C alatt) esetén garantálható, a hűtőlánc azonban gyakran megszakad, akár a boltban, akár a szállítás vagy az otthoni tárolás során. További kockázatot jelent, hogy a legtöbb ilyen termék nem tartalmaz tartósítószert. Éppen ezért az ilyen leveseket mindig alaposan fel kell forralni!

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek