tóth gabi
Mindenki mást hibáztat a kialakult helyzetért. Oroszország Ukrajnára, Ukrajna pedig Oroszországra mutogat.
Az elmúlt időszakban egymás után fedezik fel, és semmisítenek meg a sodródó tengeri aknákat a Fekete-tenger különböző pontjain. A rendelkezésre álló információk szerint eddig kettőt török, egyet pedig román felségvizeken találtak az érintett országok haditengerészetei. Az ijesztő jelenséggel kapcsolatban Hulusi Akar török védelmi miniszter a napokban kijelentette, hogy országa együttműködik Romániával és Bulgáriával, és közös erővel próbálnak úrrá lenni a problémán, az ugyanis jelentősen veszélyezteti a polgári hajóközlekedés biztonságát - írja a Washinton Post online kiadása.
Egy sajtótájékoztatón Hulusi Akar kijelentette, hogy a török aknaszedőket és a haditengerészet járőröző repülőgépeit riadókészültségbe helyezték. A jövőben pedig folyamatosan ellenőrzik majd a főbb hajózási útvonalakat aknák után kutatva.
"Nem lenne helyes megmondani, hogy az aknákat Ukrajnában helyezték-e el, vagy máshonnan érkeztek, anélkül, hogy biztosak lennénk ebben" - tette hozzá a tárcavezető politikus, aki újságírói kérdésre sem volt hajlandó elárulni, hogy eddig hány aknát fedeztek fel.
A helyi sajtóban megjelent hírek szerint múlt hét szombaton a török haditengerészet a Boszporusz-szoros bejáratának közelében talált és hatástalanított egy sodródó aknát. A példátlan incidens miatt több órára fel kell függeszteni a Fekete-tenger kapujának számító szorosban a hajóforgalmat. Úgy tudni, később egy másik aknát is felfedeztek török felségvizeken, de ezzel kapcsolatban nem állnak rendelkezésre részletes információk.
A török incidensekhez hasonlóan a román haditengerészet is arról számolt be hétfőn, hogy halászok a partoktól mintegy 70 kilométerre úszó aknát észleltek. A tájékoztatást követően a haditengerészet parancsnoksága riasztott egy aknászhajót, fedélzetén egy aknabegyűjtésre kiképzett búváregységgel. A speciális csapat parancsnoka, Catalin Gherghinescu azt mondta, hogy egy Ukrajnából származó, 2020-ban gyártott aknát találtak a helyszínen, aminek viszonylag kicsi a mérete, a színe pedig fekete, így, ha viharos a tenger, nem lehet észrevenni. Elmondása szerint a robbanószerkezetet a nyílt vízen megsemmisítették.
A román haditengerészet az eset után közölte, hogy a következő időszakban további aknák felbukkanására számít, ezért az ilyesmire specializálódott hajóik járőrözni fognak. Szakértők szerint a legnagyobb veszélyben jelenleg a nagytestű kereskedelmi hajók vannak, amelyeknek komoly nehézséget jelent kikerülni egy tengeri aknát, ha azt nem fedezik fel időben, ezért a Fekete-tengeren közlekedő összes hajó számára figyelmeztetést adtak ki.
Korábban egyébként az orosz Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) azt állította, hogy az ukrán haditengerészet mintegy 420 "elavult" úszó aknát helyezett el több kikötőjük bejárata előtt, hogy távol tartsák ezzel az orosz hadihajókat. Az FSZB továbbá arra figyelmeztetett, hogy "az ukrán aknákat a szél és az áramlatok a Fekete-tenger nyugati részeire szállíthatják. Szélsőséges esetben pedig a Boszporuszon keresztül a Földközi-tengerig is eljuthatnak.
Ezzel szemben az ukrán haditengerészet az oroszokat hibáztatja a kialakult helyzetért. Állításuk szerint Oroszország "megbénítja az összes fekete-tengeri ország szabad hajózását és veszélyezteti a civil tengerészek életét".