tóth gabi
Karácsonyfa és háziállat? Sokak szerint kizárja egymást a kettő. De valóban így lenne?
Egy gyönyörűen feldíszített karácsonyfa, amelynek minden ága csillog-villog, pillanatok alatt felkelti az állatok kíváncsiságát, és játékra csábítja őket. Szerencsére néhány trükkel hozzászoktathatjuk őket a fához, és elkerülhetjük a baleseteket. Mutatjuk a Fanny magazin praktikáit, amivel elkerülheted, hogy a kutyád vagy macskád csatatérré változtassa a karácsonyfa környékét.
Tartsunk próbaidőszakot
Ha kedvencünk először találkozik karácsonyfával, vásároljunk egy kisebb méretű fát. Így könnyebben hozzászokik az új tárgyhoz, és kisebb a kísértés a felborítására. Jövőre majd jöhet a nagyobb!
Tereljük el a figyelmét
A fa közelébe tegyünk néhány rágójátékot, amelyek elterelik a figyelmét a fáról és mentális kihívást jelentenek a számára. Ezek segítenek abban, hogy az energiáit levezesse, és a rágásra irányuló késztetés csökkenjen. Interaktív játékok, feladatok és napi séták szintén segíthetnek az energia levezetésében.
Legyen meg a távolság
Ha túl közel megy a fához, vagy helytelen tárgyat rág, azonnal állítsuk meg a viselkedését egy határozott, de nem agresszív “Nem!” vagy „Marad” paranccsal. Ezután tereljük el a figyelmét egy játékkal, amit szabadon rághat, és dicsérjük meg, amikor azt használja.
Fontos a pozitív megerősítés
Ha nyugodtan viselkedik a fa közelében vagy a helyes tárgyakat rágja, dicsérjük meg vagy adjunk neki jutalomfalatot. A pozitív megerősítés kulcsfontosságú a tanításban, hiszen az állat így hamarabb elsajátítja a helyes viselkedést jutalmak révén. Ha leszedett egy díszt a fáról, vagy nagyobb baleset történt és nem sikerült tetten érni, akkor később már ne büntessük. Ilyenkor csak összezavarodik és nem fogja érteni miért dorgáljuk meg.
Tartsuk felügyelet alatt
Amikor nem tudunk figyelni az állatra – például éjszaka, vagy távollétünkben – zárjuk el kedvencünket a fától. A legjobb, ha becsukjuk az ajtót, így felügyelet nélkül nem tud bemenni az adott helyiségbe.
Állítsuk be a sarokba
Készüljünk fel arra, hogy a nappaliban felállított fára megpróbál felmászni kedvencünk vagy megkísérli ledönteni azt, ezért ajánlott stabilan rögzíteni a fát, hogy véletlenül se boruljon fel. A biztonság kedvéért állítsuk a sarokba, legalább két ponton kössük ki és naponta ellenőrizzük a rögzítést.
Csavarjuk körbe a gyökerét
A karácsonyfa öntözővize is csábító lehet az állat számára, ezért győződjünk meg arról, hogy kedvencünk nem tud hozzáférni. A fa gyökereiből különböző méreganyagok oldódhatnak ki, amelyek komoly problémákat okozhatnak a számára. Ha gondosan becsomagoljuk a karácsonyfatartót alufóliába, akkor megelőzhetjük a nagyobb bajt.
Minél puhább, annál jobb
Ha kis kedvencünk megrág és lenyel valamilyen dísztárgyat, akkor az megvághatja az ajkakat, a torkot és az emésztőrendszer egyéb részeit. A füzérek és boák szálai elzárhatják a bélcsatornát, amitől akár el is pusztulhat. Ezért a karácsonyfa alsó ágaira ne tegyük törékeny, csillogó, vagy ehető díszeket, mivel ezek különösen csábítóak lehetnek.
Tekerjük fel a tetejére
Ha ragaszkodunk a karácsonyi fényekhez, akkor az elektromos fényeket úgy tegyük fel, hogy ne érje el őket az állat. Az izzók lenyelése súlyos bajt eredményezhet a bélrendszerben, de az áramütés is végzetes lehet. Ezért az a legjobb, ha nem hagyjuk egyedül kis kedvencünket.
Az első a biztonság
A biztonságuk érdekében legyen kéznél az ünnepek alatt a legközelebbi állatorvosi ügyelet telefonszáma és címe, ne akkor kelljen keresgélni az interneten, ha már megtörtént a baj.