Létrehozva: 2024.12.08.

Erre mindenképpen figyelj télen, ha a kutyád a kertben lakik - az életébe is kerülhet

A kinti kutyatartás nem jelent egyet az embertelenséggel. Bizonyos kutyafajtáknál teljesen elfogadható, sőt, jellegükből adódóan nem zavarja őket a zordabb időjárás sem. Ha odafigyelünk négylábú kedvencünkre, biztonságosan átvészelheti a telet.

Emeljük meg az alját

Ügyeljünk rá, hogy a házikó ne érintkezzen közvetlenül a hideg földdel, és a talajból se szívja fel a nedvességet. Ehhez emeljük meg legalább 10-15 centiméterre, helyezzünk alá deszkákat, raklapot, száraz szalma alapot, ezzel megakadályozzuk, hogy a hólé és az eső befolyhasson az ólba - tanácsolja a Fanny magazin.

Fotó: pexels

Ne túl nagy, ne túl kicsi

Fontos szempont az is, hogy mekkora a ház az állathoz képest. A túl kicsi odúban kényelmetlenül érzi magát, a túl nagyot pedig nem tudja kellően átmelegíteni. Az az ideális méret, amelyben a kedvencünk fel tud állni, le tud feküdni, meg tud fordulni.

 

Tartsuk bent a meleget

Szegeljünk fel az ajtónyílásra egy vastagabb padlószőnyeg darabot vagy plédet, hogy a benti meleg ne szökjön ki. A bejárat közepénél hasítsuk fel, hogy háziállatunk kényelmesen közlekedjen. Időnként cseréljük le az anyagot, hiszen ha csapadék éri, a nedves szőnyeg megnehezíti a házban lévő levegő melegen tartását.

 

Óvatosan a szögekkel

A hőfüggöny készülhet műanyag szalagokból is, melyet kedvencünk a fejével vagy az orrával könnyedén elmozdít a ki-be járkáláskor. Amellett, hogy megtartja a ház ideális hőmérsékletét, a nedvességet is lepergeti. Vigyázzunk, hogy felrakása után a szögek ne álljanak ki, nehogy megsértse a kutya testét.

 

A házat szigetelni is kell

Ha nem akarjuk, hogy kis kedvencünk dideregjen a házban, szerezzünk be a barkácsboltban legalább 2 centiméter vastag hungarocell lapokat, tegyük az alulra szánt falapokra, a tetőhöz és a ház oldalaira. Fontos, hogy az állat közvetlenül ne érintkezzen a szigetelőanyaggal, ezért tegyünk rá még egy réteg fedést például bútorlapból. Az ásványgyapot szigetelés ugyan drágább, de nem káros az egészségre és jobban szigetel.

 

Fűtsünk belülről is

Érdemes lehet valamilyen fűtőegységgel is felszerelni a kutyaházat. Jó választás lehet a melegítő párna vagy fűtőszőnyeg, de arra vigyázzunk, hogy ha túl nagy a hőmérséklet különbség, a kis kedvencünk meghűlhet a hidegbe kimenve. Ezért a melegítő párnát elegendő csak a leghidegebb napokon használni.

 

Tegyük át egy fedett helyre

A téli időszakban tegyük fedett helyre a kutya etető-, illetve az itatótálát. Az utóbbi külön figyelmet igényel, hiszen a nagy hidegben köztudottan befagynak a kinti vízfelszínek. Körbe is szigetelhetjük a vizes tálat, vagy az itatótálak alá rakhatunk fagymentesítő fűtőlapot, de vásárolhatunk fűthető itatótálat is, ami képes meleg vizet biztosítani az állatoknak a téli időszakban.

 

Emeljük meg az adagot

A kint tartott ebeknek a szőrzet minősége is rendkívül fontos. Az ideális téli bunda sűrű, vastag és nem olyan puha, mint a nyári. Ahhoz, hogy ez kialakuljon, több és jobb minőségű fehérjére van szükségük. A minőségi eledelek és táplálékkiegészítők megerősítik az immunrendszert és csökkenthetik a fertőzésveszélyek kockázatait.

 

Védi az esőtől

A kistermetű kutyák hajlamosabbak a megfázásra, rájuk jobban oda kell figyelni. Mint ahogy az idősebb vagy beteg, gyenge immunrendszerű kutyákra is, akik sokkal fázósabbak, ezért 7-10 fok alatt már elkel a kutyakabát, a mellény vagy a pulóver. Érzékenyebb kutyusra esőben is jó, ha vízhatlan kabátot, esőkabátot adunk.

 

Húzzuk fel a mancsára

A szabadban a kemény, éles jég súlyosan felsértheti kedvencünk mancsát, ezért érdemes feladnunk bundás barátunkra strapabíró téli csizmákat. Előnye, hogy nemcsak a hideg ellen, hanem a szennyeződésektől is védelmet nyújtanak, ezzel pedig a nagy téli séta utáni takarítástól és lábmosástól is megkímélhetjük magunkat.

 

Szedjük ki, ami beleragadt

Ügyeljünk arra, hogy kutyánk tappancsán és a lábujjak között a szőr is meg legyen nyírva. Ez azért fontos, mert a hosszú szőrben könnyen megtapad a hó és a sár, ez pedig könnyen kidörzsölheti kedvencünk talppárnáit. Naponta vizsgáljuk át a mancsokat, és szedegessük ki belőle a beleragadt havat és egyéb szennyeződéseket.

 

Nézzünk rá a körmére is

Nem szabad hagyni, hogy kedvencünk karmai túl hosszúra nőjenek. Amikor a jeges úton futkározik, a karmok könnyen eltörhetnek, beszakadhatnak, ez pedig fájdalmas, hosszan gyógyuló sérülést okoz. Ha egyedül nem tudjuk megoldani a karomvágást, vigyük el kutyakozmetikushoz vagy állatorvoshoz

 

Kenjük fel az orrára

A hideg időben a kutyus orra kiszáradhat és berepedezhet. Ezért szükséges lehet orrápoló krém, amit a bőrfelület megtisztítása után vékony rétegben kenjünk fel és masszírozzunk be alaposan, mielőtt az eb túl sokat nyalna le belőle! Érdemes teljesen természetes összetevőkből készült terméket választani, a döntéshez kérhetjük állatorvos tanácsát is.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek