tóth gabi
A Rétság melletti laktanya már régóta üresen áll, sajnos úgy néz ki, lassan az enyészeté lesz itt minden - de talán van megoldás a problémára!
Elmondhatjuk, hogy jelenleg Magyarországon a fénykorát éli az urbex, és soha nem látott tömegeket vonz az ismeretlen, romos épületek felfedezése. A Rétság melletti elhagyatott laktanya is egy ilyen hely, amit Sz. Beáta járt be, hogy megmutassa a jelenlegi állapotát.
Rétságon egy teljes katonai tábort létrehoztak, tüzérségi laktanyával és hozzá tartozó lakóteleppel együtt. A laktanya bár nem őrzött, de már nem sokáig látogatható terület, mert megkezdődtek a romos épületek felújítási munkálatai.
Ahogy a legtöbb laktanya, úgy ez is egyszerre szolgált katonai és lakhatási célokat, továbbá ezt is úgy alakították ki, hogy az ott lakó - olykor akár többszázas létszámú - katonák viszonylag színvonalas körülmények között tölthessék napjaikat a létesítményben.
A Rétság város szélén található Hunyadi János laktanya története a 20. század közepéig nyúlik vissza. Az 1930-as években épült létesítmény a Magyar Királyi Honvédség fejlesztési terveinek részeként jött létre, és kezdetben határbiztosító alakulatok állomásoztak itt. A második világháború alatt a laktanya több átszervezésen ment keresztül, és különböző katonai egységek használták.
A laktanya a későbbi évtizedekben is katonai központ maradt, részt vett több hazai és nemzetközi hadgyakorlaton, és folyamatos fejlesztéseken esett át.
A terület tulajdonjoga 2001-ben Rétság Város Önkormányzatához került, amely különböző terveket készített az ingatlan hasznosítására. Ezek közül néhány megvalósult, például a térségi járóbeteg szakellátó központ és a katasztrófavédelmi állomás, de az épületek többsége üresen állt, és az állapotuk folyamatosan romlott.
A rétsági létesítmény használaton kívüli része lassan az enyészeté lett az évek során, és az épületeit visszahódította a természet. "Viszont újonnan egymás után tatarozzák az épületeket, szóval már nem sokáig lesz ilyen romos állapotban a laktanya. Az önkormányzat terve szerint civileknek adják majd ki a felújított lakásokat." - mondta el lapunknak Sz. Beáta.
Az urbex szó az angol „urban exploration” szavak összevont rövidítéséből ered, és jelentése: „városi felfedezés”. Melynek célpontjaiban elhagyatott helyek, épületek, egykori funkciót vesztett közintézmények, gyárak, kórházak, szállodák állnak. De ide tartozik a hazánkban nagy számú egykori szovjet laktanyák, bezárt SZOT-üdülők, vagy elhagyatott, magára hagyott parasztházak, tanyák meglátogatása is.
A hajdanán virágzó laktanyák mára már elhagyatottan állnak: az alábbi képre kattintva lehet alaposabban szemügyre venni a rétsági laktanya jelenlegi állapotát!