tóth gabi
Ezt valószínűleg nem ússzuk meg szárazon!
Miközben alig néhány napja még az aszály miatt felcsapó lángok adtak munkát országszerte a tűzoltóknak, az elmúlt hétvége esős időjárása 180 fokot fordított ezen a helyzeten: a lezúdult hatalmas mennyiségű csapadék nyomán legtöbbször villámárvizekhez és vízbetörésekhez riasztották a katasztrófavédőket.
A bejelentések főként ahhoz kapcsolódtak, hogy a szél megbontotta a tetőt, megrongálódott a cserép vagy a pala, kidőlt a kémény vagy a kerítés, betört az ablak, leszakadt a redőny vagy egy faág, ami az alatta lévő épületrészt vagy autót roncsolta. De volt olyan járművezető, aki haza se jutott, mert elakadt a derékig érő vízben. A legextrémebb helyzet a Pest megyei Szigetszentmiklóson és Szigethalmon alakult ki, ahol csaknem félszáz esetben kellett az egységeknek kivonulniuk elárasztott pincékhez, garázsokhoz és elöntött házakhoz .
Az ítéletidőnek még koránt sincs vége: az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) a hét további napjaira is első- vagy másodfokú figyelmeztetést adott ki szinte az egész ország területére zivatar, illetve felhőszakadás veszélye miatt. Ez azt jelenti, hogy egy-egy alkalommal akár 25-35 milliméternyi csapadék is hullhat, amit jégzáporok és óránként 50-65 kilométeres viharos széllökések is kísérhetnek. Az aktuális riasztásokról az OMSZ oldalán és a katasztrófavédelem VÉSZ applikációján keresztül is tájékozódni lehet.
A koponyeg.hu előrejelzése szerint a héten még többször kell számítanunk viharra, záporokra, zivatarokra, bármikor leszakadhat az ég, úgyhogy egyelőre tartsuk magunknál az esernyőt.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) arra számít, hogy az idei kárkifizetések a tízéves rekordnak számító tavalyi összeget is meghaladják. A MABISZ 2010 óta gyűjti össze a május-augusztusi viharszezon veszteségadatait. Az idei első félévben – tehát a viharszezon feléig – már 39 ezer bejelentésnél és 4,6 milliárd forintos kárösszegnél tartanak: vihar, szél, villám, jég, tetőbeázás és felhőszakadás miatti rongálódásokra fizették ki a legtöbb pénzt. Ráadásul ebben az összesítésben csak a lakossági adatok szerepelnek, nincsenek benne a mezőgazdasági károk és a közintézményekben vagy üzemekben tönkrement épületrészek helyreállítási költségei.
És persze azok a károk is hozzáadódnak mindehhez, amikre nem volt biztosítás vagy amikre nem fizettek a biztosítók. Az előbbi eset azoknak okozhat fejfájást, akik nem gondoltak arra, hogy őket is érheti baj, és emiatt az öngondoskodást is elmulasztották – ez a családok negyedére igaz lehet, mert nagyjából minden negyedik ingatlannak nincs biztosítása. Akinek viszont van, az is szembesülhet azzal, hogy nem térítik meg a kárát, ha nem fordított elég figyelmet a szerződés részleteire. Ha például a biztosításunk csak elsődleges villámkár esetén térít, hiába jelentjük be a villámcsapás miatt tönkrement tévét vagy számítógépet. De a jégeső okozta üvegkár és a kerti növények is gyakran kimaradnak a felsorolásból.
A Netrisk összeállított egy listát, mik azok a leggyakoribb helyzetek, amikor hiába számítunk a kártérítésre:
Ráadásul a viszonylag kisebb károsodások helyreállítására is a korábbi éveknél magasabb összegeket kell szánni a megemelkedett építőanyagárak és építési költségek miatt.
A vihar nemcsak vízkárokat okozott, hanem tüzeket is gyújtott. Villám csapott egy kétszintes családi ház tetejébe Várpalotán, és ugyanígy gyulladt ki egy 200 négyzetméteres lakóház tetőszerkezete Budakalászon is. Emellett országszerte fakidőlések nehezítették a közlekedést, még a balatoni vonatforgalom is fél napig állt, miután a sínekre omlott egy nyárfa Székesfehérvárnál, száz méter hosszan leszakítva a felsővezetéket. Emiatt a MÁV szakembereinek cserélniük vagy javítaniuk kellett 10 tartószerkezetet és másfél kilométeren újraszabályozni a rendszert.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri, hogy vihar idején fokozottan figyeljünk az alábbiakra: