tóth gabi
A párt elnökségi ülésén jelentette be a döntést.
Minden párttisztségéről lemondott az MSZP-s Baja Ferenc, miután vádat emeltek ellene a zuglói korrupciós botrányban való érintettsége miatt. A szocialista politikus az MSZP szerdai országos elnökségi ülésén jelentette be döntését.
Lemond párttisztségeiről és a háttérből segíti a párt munkáját az MSZP-s Baja Ferenc – írja az atv.hu. A volt szocialista miniszter döntését a zuglói korrupciós ügyben történt vádemelés előzte meg. A politikus és volt környezetvédelmi és területfejlesztési miniszter innentől nem vesz részt az országos elnökség munkájában, már nem elnökhelyettese a párt választmányának, valamint lemondott a párt Szociális Demokráciáért platform elnöki posztjáról – ezt Komjáthi Imre pártelnök közölte az atv.hu megkeresésére.
Ahogy erről korábban a hirado.hu is beszámolt, a vádlottak padjára került Baja Ferenc egykori MSZP-s miniszter, Horváth Csaba, a XIV. kerület korábbi szocialista polgármestere, Molnár Zsolt baloldali parlamenti képviselő és Tóth Csaba, a szocialisták zuglói „erős embere”. A zuglói parkolási botrányként elhíresült bűnügy koronatanúja szerint az ellenzéki politikusok összesen háromszázmillió forint vesztegetési pénzt kaptak. Az ügyészségi vád szerint Horváth Csaba és Tóth Csaba a piszkos pénzek elosztása érdekében egy komplett hálózatot működtetett.
A vádemelés után az MSZP sajtóirodája úgy nyilatkozott a hirado.hu számára, hogy „elkötelezett a korrupció elleni küzdelem mellett, amelynek átláthatóságra és feddhetetlenségre kell épülnie.” Hozzátették: „Az ügyészség által megvádolt politikusok ügyeit a bíróság tisztázza majd, az MSZP bízik az igazságszolgáltatás függetlenségében és pártatlanságában.” A bírósági döntést Szepesfalvy Anna, a Fővárosi Közgyűlés fideszes képviselője is kommentálta a hirado.hu-nak, aki azt mondta:
A 2022 februárjában kirobbant zuglói parkolási botránnyal a hirado.hu több alkalommal is foglalkozott korábban. A vádiratot a Központi Nyomozó Főügyészség tavaly augusztusban nyújtotta be. Eszerint Tóth Csaba és Horváth Csaba 2016-ban a zuglói fizetős parkolási rendszer működtetőjével túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg. A szocialista politikusok ellen befolyással üzérkedés és vesztegetés gyanúja miatt vizsgálódó ügyészség szerint a bevételből Tóth Csaba és Horváth Csaba 31 millió forintot kapott. Tóth Csaba ezenfelül még további havi 10-15 millió forinthoz is hozzájuthatott. Az összeg a vád szerint összességében elérte a negyedmilliárd forintot.
A Magyar Szocialista Párt elkötelezett az átláthatóságot és a tiszta közéletet szolgáló intézkedések mellett, amelyek hozzájárulnak az állampolgárok közbizalmának erősítéséhez – válaszolta az MSZP sajtóirodája a hirado.hu megkeresésére azt követően, hogy a Fővárosi Törvényszéken megkezdődött a zuglói baloldali politikusok korrupciós pere. Szepesfalvy Anna, a Fővárosi Közgyűlés fideszes képviselője szerint a baloldal azzal szokta vádolni a kormánypártokat, amit valójában ők maguk csinálnak. Most pedig azt látjuk, hogy a baloldal teljes zuglói vezetése a vádlottak padját koptatja.
Mint arról több lap is beszámolt, a vádlottak padjára került
A zuglói parkolási botrányként elhíresült bűnügy koronatanúja szerint az ellenzéki politikusok összesen háromszázmillió forint vesztegetési pénzt kaptak. Az ügyészségi vád szerint Horváth Csaba és Tóth Csaba a piszkos pénzek elosztása érdekében egy komplett hálózatot működtetett.
Az ügyész Horváth Csabára, Tóth Csabára és Büki Lászlóra 6 év börtönbüntetést és 50 millió forint megfizetését, Jelen Tamásra 4 év börtönbüntetést és 30 millió forint megfizetését, Baja Ferenc egykori szocialista miniszterre 4 évet és 15 millió forint büntetés megfizetését, Molnár Zsolt egykori szocialista országgyűlési képviselőre pedig 2 év börtönt és 25 millió forint bírságot kért.
Amint arról a hirado.hu korábban több ízben is beszámolt, a kenőpénzes ügy botránya 2022 februárjában robbant ki. A vádiratot a Központi Nyomozó Főügyészség tavaly augusztusban nyújtotta be. Eszerint Tóth Csaba és Horváth Csaba 2016-ban a zuglói fizetős parkolási rendszer működtetőjével túlárazott vállalkozói díjban állapodtak meg. A szocialista politikusok ellen befolyással üzérkedés és vesztegetés gyanúja miatt vizsgálódó
Tóth ezenfelül még további havi 10-15 millió forintot kapott. Az összeg a vád szerint összességében elérte a negyedmilliárd forintot. A nyomozás eredményeiről a sajtó annak idején bőségesen beszámolt, így többek között a hirado.hu is tudósított arról, hogy a korrupciós pénzt átadó férfira 2021 nyarán bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás gyanújával csapott le a Nemzeti Adó- és Vámhivatal.
A hirado.hu annak idején beszámolt a férfi vallomásáról is, mely szerint „Horváth Csabának 3-4 alkalommal adtam át összesen kb. 10-12 millió forintot. Horváth Csaba autóval a Kálvin tér közelében, a Múzeum utcában lévő Café Company kávéházhoz jött, ott adtam át neki a pénzt. Azt is mondta, hogy ha főpolgármester lesz, akkor ezt külön is viszonozni fogja, hogy azon felül is adtam neki pénzt, ami az alapmegállapodás volt”.
A lap megkereste az MSZP sajtóirodáját, hogy mindezt kommentálja. A szocialisták válasza szerint pártjuk „elkötelezett a korrupció elleni küzdelem mellett, amelynek átláthatóságra és feddhetetlenségre kell épülnie. A párt számára kiemelten fontos, hogy az igazságszolgáltatás minden ügyben a bizonyítékokon alapuló döntéseket hozzon”. Hozzátették: „Az ügyészség által megvádolt politikusok ügyeit a bíróság tisztázza majd, az MSZP bízik az igazságszolgáltatás függetlenségében és pártatlanságában. A párt ugyanakkor hangsúlyozza: a korrupció elleni fellépés nem válhat politikai eszközzé, amelynek célja az ellenfelek hiteltelenítése. A jogállamiság alapelvei szerint mindenkit megillet az ártatlanság vélelme, amíg bírósági ítélet másképp nem rendelkezik.”
Szepesfalvy Anna, a Fővárosi Közgyűlés fideszes képviselője a hirado.hu-nak úgy nyilatkozott:
Mind a hat vádlott, köztük jelenlegi és volt szocialista politikusok, illetve egy fideszes politikus tagadták, hogy vesztegetési pénzt kaptak volna a zuglói, illetve az újbudai parkolást üzemeltető cégektől, illetve a BKV informatikai rendszerének üzemeltetését elnyerő cégtől – derült ki a Fővárosi Törvényszék keddi, az összevont ügyekben megtartott előkészítő ülésén.
A Központi Nyomozó Főügyészség – mint az ülésen elhangzott – üzletszerűen elkövetett vesztegetéssel és befolyással üzérkedéssel vádolja az elsőrendű vádlott Horváth Csaba volt szocialista zuglói polgármestert, a másodrendű vádlott Tóth Csaba volt szocialista országgyűlési képviselőt, a harmadrendű vádlott Jelen Tamást, a Fidesz zuglói választókerületi elnökét, a negyedrendű vádlott Sz. Zoltánt , a SIS Parking Kft. ügyvezetőjét, az ötödrendű vádlott B. Lászlót, az újbudai önkormányzat városgazdálkodási igazgatóját, a hatodrendű vádlott Baja Ferenc korábbi szocialista minisztert és Molnár Zsolt szocialista országgyűlési képviselőt.
B. Lászlót azzal vádolja az ügyészség, hogy havi 4 millió forintot kapott 2017 és 2020 között azért, hogy a SIS Parking nyerje el az újbudai parkolás üzemeltetésére kiírt közbeszerzési eljárást, illetve működtesse a rendszert.
Baja Ferenc ellen az a vád, hogy 2019-ben 30 millió forintot kért és kapott a SYS IT Services Kft.-től azért, hogy a főpolgármester informatikai főtanácsadójaként ne akadályozza, hogy keretszerződés jöjjön létre a BKV és a SYS Services Kft. között a közlekedési vállalat informatikai rendszerének üzemeltetésére. Erről tudomást szerzett Molnár Zsolt is, aki 40 millió forintot kért és kapott befolyásának érvényesítésének érdekében Baja Ferencen keresztül a cégtől, majd ezt követően Baja Ferenc újabb összegeket vett át a társaságtól.
Jelen Tamás esetében 4 év börtönt és 30 millió forint pénzbüntetést indítványozott, B. László esetében 6 év börtön és 50 millió forint pénzbüntetés kiszabását kérte. Baja Ferencet 4 évre zárná börtönbe az ügyészség és 15 millió forintra büntetné, Molnár Zsoltra pedig két év börtönbüntetés és 25 millió forint pénzbüntetés kiszabását kérte az ügyész.
Sz. Zoltán negyedrendű vádlott nem jelent meg az előkészítő ülésen, így esetében új előkészítő ülés megtartását rendelte el a bíróság.
Horváth Csaba az előkészítő ülésen visszautasította és koncepciósnak nevezte a vádakat. Mint mondta: soha semmilyen bűncselekményt nem követett el, a parkolási ügyekre pedig semmilyen befolyása nem volt. Szerinte a vád egy olyan személy, F. Zsolt vallomásán alapul, akit súlyos, akár 20 éves szabadságvesztés is fenyeget. Kifogásolta, hogy miközben a Magyar Nemzet című napilap és a „szennymédia” megkapta az ügyészségtől F. Zsolt vallomását, neki háromévnyi nyomozás alatt sem volt lehetősége védekezni, mert elzárták előle a nyomozati anyagot.
Végül kifejezte reményét, hogy az eljárás során szembesítheti F. Zsoltot hazugságaival. Továbbá az ügyészségi eljárás jogálamban elfogadhatatlan módja miatt az ügyészség egyetlen kérdésére sem hajlandó válaszolni az eljárás során – mondta.
Baja Ferenc úgy nyilatkozott: a vádirat alapján nem érti, hogy ő kit befolyásolhatott volna. Ugyancsak kifogásolta, hogy olyan dologgal vádolják, amit nem tett meg. Ezért nem is érti a vádiratot, és kiszolgáltatottnak érzi magát.
Molnár Zsolt szintén tagadta a vádakat, illetve azt kérte, hogy vessék alá poligráfos vizsgálatnak az ártatlansága bizonyítása érdekében. Azt is kérte, hogy a koronatanú F. Zsoltot szintén vessék alá hazugságvizsgálatnak.
A többi vádlott nevében az ügyvédek beszéltek.
Miután az előkészítő ülésen valamennyi vádlott tagadta bűnösségét, a bíróság május 14-ére és 15-ére tűzte ki az ügy tárgyalását.
Szintén indítványozták, hogy a büntetőjogilag fenyegetett, ezért szerintük hiteltelen F. Zsolt vallomását zárják ki a bizonyítékok sorából, amiról a bíróság később dönt. Továbbá Baja Ferenc és Molnár Zsolt ügyvédje arra kérte a bíróságot, hogy a BKV-vel kapcsolatos ügyet különítse el a másik két ügytől, mert teljesen más személyeket és más cégeket, területet érint. Erről is később dönt a bíróság – derült ki az ülésen.