tóth gabi
Virágzik a budapesti luxuslakáspiac a külföldiek körében. Hihetetlen összegeket képesek kifizetni azért, hogy Budapestet csodálják.
A legtöbbünk számára „láthatatlanok”, mégis léteznek: ezek a fővárosi luxusingatlanok bármikor felveszik a versenyt nyugat-európai társaikkal. A festői budai hegyekben megbúvó luxusvillák és a belvárosi kerületek penthouse-lakásai nem kerülnek a „radarunk” látókörébe, hiszen a bérleti díjuk nem az átlag budapesti pénztárcájához vannak szabva. De kik azok, akik horribilis összegeket fizetnek, hogy ezekben a mesés ingatlanokban lakhassanak? A Metropol utánajárt.
Budapest olyan metropolisszá vált az elmúlt években, ami nemcsak a szemet gyönyörködtető természeti adottságaival, hanem az ingatlanok elhelyezkedését és minőségét tekintve is felveszi a versenyt az európai nagyvárosokkal – számolt be a Metropolnak az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
„Az ilyen luxust megfizető bérlők általában külföldiek, akik két csoportra oszthatók: vannak az itt tanuló egyetemisták, és vannak a családosok, akik ideiglenesen itt dolgoznak” – osztotta meg a tapasztalatait Balogh László. A szakember szerint a Magyarországra érkező külföldi egyetemisták bár nem keresik a kimondottan drága lakásokat, azonban euróban vagy dollárban gondolkodnak. Mivel az anyaországukban általában sokkal magasabbak a bérleti díjak, ezért – bár jóval olcsóbban is „megúszhatnák” - szemrebbenés nélkül kifizetik a luxuskategóriás lakásokat, amik a belvárosban vannak, vagy elég közel az egyetemükhöz.
„Náluk a 800-1000 eurós bérleti díj megszokottnak számít” – mondta Balogh László. Ez 300-400 ezer forint. „Ez egy magyar diáknak megfizethetetlen kategória.”
Az igazi fényűző luxusingatlanok bérlői azonban azok a külföldiek, akik itt dolgoznak. Ők általában valamilyen kiküldetésen vesznek részt, és busás lakhatási bónuszt kapnak a cégüktől. Jellemzően EU-s országokból jönnek, többnyire németek, franciák vagy angolok.
„Ők már gond nélkül ki tudják bérelni a krémek krémjének számító budai luxuslakásokat. Ezek a családok leginkább a budai hegyekben lévő panorámás ingatlanokat kedvelik” – avatott be a szakértő. „Aki viszont ezekről a helyekről gyönyörködne Budapest pazar látványában, annak borsos árat kell megfizetnie, hiszen egy városra néző, kilátással rendelkező családi ház bérleti díja félmillió forintnál kezdődik, a határ pedig a csillagos ég.”
A budai luxusingatlanokon kívül roppant népszerűek a külföldiek körében azok a nagy, panorámás lakások, amik a Dunára vagy valamely nevezetességre néznek, például a Parlamentre vagy a Budai Várra.
„A külföldi munkavállalók képesek milliós bérleti díjakat kifizetni minden hónapban, csak hogy Budapestet nézhessék. Egy páratlanul szép, világszínvonalú városban élünk, a lakásbérleti díjak pedig összehasonlíthatatlanul olcsóbbak, mint Londonban, Párizsban vagy akár Rómában” – összegezte a szakértő.