tóth gabi
Nem fog hiányozni.
David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete sajtótájékoztatót tart a budapesti nagykövetség épületében 2023. április 12-én Fotó: Kisbenedek Attila Forrás: AFP
A kettős adóztatás megszüntetését célzó egyezmény felmondása egyértelműen negatív hatással volt a gazdasági kapcsolatokra és a magyar állampolgárokra. Az egyezmény felbontása nemcsak magyar vállalkozók és befektetők számára jelentett jelentős anyagi hátrányt, hanem az amerikai cégekre is negatív hatással volt, amelyek Magyarországon tevékenykednek.
Ez a lépés egyértelműen sértette a kétoldalú gazdasági kapcsolatokat, és hosszú távon gyengítette az üzleti együttműködést.
Szijjártó Péter 2022-ben arról beszélt, hogy az Egyesült Államok barátságtalan lépésének oka egyértelmű: Magyarország ellenállt a globális minimumadó bevezetésének, és az azzal járó adóemelésnek.
Magyarország azonban kiállt a saját és az Európai Unió hosszú távú érdekei mellett, és nem támogatta a globális minimumadót. Akkoriban Varga Mihály pénzügyminisztert nem lepte meg a döntés: Janet Yellen telefonon kérte, hogy Magyarország változtasson az álláspontján, de a tárcavezető arról tájékoztatta, hogy ez nem lehetséges, írta a Világgazdaság.
A dicstelen módon, titokban távozó David Pressman hivatali ideje alatt az amerikai kormány olyan döntéseket is hozott, amelyek megnehezítették a magyar állampolgárok számára az Egyesült Államokba való beutazást. Az Egyesült Államok 2023. augusztus 1-jétől szigorította a magyar állampolgárok beutazására vonatkozó szabályokat. Azután döntöttek így, hogy Washington szerint állítólag Magyarország nem kezelte a már többször jelzett biztonsági hiányosságokat.
A szigorú döntés következtében bonyolultabb lett beutazni az Egyesült Államok területére, emellett súlyosan megütheti a bokáját az, aki szabályt szeg az ott tartózkodás alatt – írta lapunk korábban. Pressman ideje alatt tehát újabb, a magyarok életét nehezítő intézkedést hoztak.
Ezek a szigorítások nemcsak a turizmust érintették hátrányosan, hanem a tudományos és kulturális csereprogramokat is korlátozták. Ez különösen fájdalmas egy olyan időszakban, amikor a két ország közötti civil kapcsolatok erősítése kiemelten fontos lenne.
Miután minden magyarnak szigorították a vízumfeltételeit, az Amerikai Egyesült Államok a kettős állampolgársággal rendelkező külhoni magyarok adatait is követelte Magyarországtól.
Az amerikai nagykövetségtől érkező követelés mélyen sértette a magyar kormány szuverenitását és a külhoni magyar közösségekkel ápolt kapcsolatot. Ez a lépés különösen érzékeny politikai és történelmi kérdéseket érintett, és jogosan váltott ki éles kritikát a magyar politikai vezetés és a társadalom részéről.
Lapunk információi szerint Washingtont az zavarta, hogy a kettős állampolgárságnak hála más országok állampolgárai is vízummentesen utazhattak az Egyesült Államokba. Úgy tudjuk, hogy elsősorban az Európai Unión kívüli országok, tehát főként a kárpátaljai és vajdasági magyarok adatait akarták megszerezni.
A Biden-kormányzat követelése nemcsak a magyar–amerikai kapcsolatokra mért súlyos csapást, hanem a külhoni magyarok biztonságérzetét is aláásta.
David Pressman hivatali ideje alatt a magyar–amerikai kapcsolatok soha nem látott mélységbe süllyedtek. Bár a diplomáciai feszültségek időről időre felütik a fejüket, az ő tevékenysége sokkal inkább növelte, semmint csökkentette a konfliktusokat. Ahelyett, hogy a két ország közötti gazdasági, kulturális és politikai együttműködés erősítésére törekedett volna, olyan lépéseket tett, amelyek inkább az ellentéteket élezték ki.
Nem csoda, hogy az Amerikai Egyesült Államok leköszönő budapesti nagykövete férjével együtt az éj leple alatt távozott hazánkból.
Pressman távozásával új lehetőség nyílik a két ország közötti kapcsolatok helyreállítására. Az új nagykövetnek és a diplomáciai testületnek komoly feladata lesz, hogy orvosolja a múltban elkövetett hibákat, és visszaállítsa a magyar–amerikai kapcsolatokban a kölcsönös tiszteletet és együttműködést.
Elhagyja Magyarországot hétfőn David Pressman, egykori amerikai nagykövet, s férje. Ő ugyan távozik, de minden itt marad abból, amit teremtett – írta a Fidesz frakcióvezetője a Facebook-oldalán.
Kocsis Máté a bejegyzésben úgy fogalmazott, hogy az elmúlt években Pressman rendkívül ügyesen szervezte össze mindazt, amit a szellemileg leépült, és „saját romjain váladékozó” bal- és liberális oldal korábban képtelen volt.
„Emlékezzenek csak az elhíresült széderestre, ahol egy asztalhoz ültette a zsidólistázó Gyöngyösi Mártont Nagy Ervinnel, emlékezzenek az influenszerek és celeb-megmondók számára rendezett nagykövetségi bulikra, amiknek csak egy részébe engedtek bepillantást (hál’Istennek), emlékezzenek a mikroadományok világára, a 2022-es tiltott külföldi pénzekre, amikből dicső ellenzékünk kampányolt, s emlékezzenek a dollármédia kirívóan elfogult írásaira, melyek messziről szaglottak a külföldi befolyástól. Sorolhatnám” – emelte ki Kocsis Máté.
Úgy folytatta, hogy Pressman partykat és pártokat szervezett, finanszírozott, hogy a szuverenista kormányt megbuktassa; tüntetések felett atyáskodott, pont mindig olyan ügyeket és embereket vett a szárnyai alá, melyek és akik könnyedén csusszantak bele a liberális világvízióba. „Minő véletlen” – jegyezte meg.
A politikus azt írta: honi „független” újságíróink izgalommal telt szívvel írták halomra a magyar jobboldaliakat vagy így vagy úgy gyalázó, „nagykövet úr elvárásainak megfelelő” cikkeiket, annak reményében, hogy a következő fogadáson is ott lehessenek, netán ők is felkerülhessenek a követség fizetési listájára.
„A liberális influenszerek is felbátorodva ontották a contenteket, mert Pressman adott nekik reményt” – tette hozzá Kocsis Máté, megjegyezve: igen számukra a remény mindig külföldről jön, ezért nem tudunk szót érteni velük. Aztán a nagykövet a celeb–influenszer–fizetett újságíró tengely hátán úgy beszállt a politikába, mint Vágási Feri az internetbe: „Élete volt a kormánybuktatás. A lekötelezettjeinek és fizetettjeinek szintén” – írta.
„Szóval, ő ugyan elhúz, de ezek mind itt maradnak nekünk. Maradnak a külföldi pénzekhez idomított politikusok, az amerikai baloldalhoz köthető vállalati befolyások, a brüsszeli liberális elit parancsait szolgalelkűen teljesítő képviselők és pártok – Tisza néven újraszervezve -, maradnak a milliós megtekintésű betanított influenszerek, marad a telex, a 444, az rtl, a hvg, a 24. És természetesen maradnak a mikroadományok is” – írta Kocsis Máté.
„A helyzet az, hogy a 2026-os választáson a brüsszeli nyomásgyakorlók itthoni embereivel, és a Pressman-világ beosztottjaival találjuk magunkat majd szembe” – írta Kocsis Máté.
David Pressman Soros György helytartója volt! – közölte Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója közösségi oldalán szerdán. Hozzátette: Soros György kitüntetést, Rogán Antal kitiltást kap a 12 nap múlva búcsúzó amerikai kormánytól, és az éppen csomagoló David Pressman nagykövettől.
Bejegyzésében kifejtette, Soros pontosan azért kap kitüntetést, amiért a magyar kormány büntetést: háború, bevándorlás, LMBTQ.
„Soros és Pressman ezeket támogatják, mi meg nem” – tette hozzá.
Menczer Tamás közölte: „Pressman nem nagykövet volt, hanem Soros György helytartója. Ránk akarta erőltetni a háborút, a bevándorlást és a genderőrületet. Megvédtük magunkat, Pressman kudarcot vallott, ezért ideges. Csomagolás közben ezért cirkuszol. 12 nap múlva mindez a múlté lesz.”
– írta a Facebook bejegyzésében.