tóth gabi
Nincs is annál bosszantóbb, mint amikor szép a cseresznyetermés, de mindegyik szemben ott lapul egy kukac. Sokakban felmerül a kérdés, vajon ilyenkor ki kell-e dobni a cseresznyét, vagy nyugodtan fogyasztható? Erre kerestük a választ.
Biztosan te is hallottad már azt a vicces mondást, hogy csak az a cseresznye kukacos, amit megnézel. Leginkább az otthon szedett termésnél fordul elő, hogy az összes szemben ott a kukac, és sokan annyira undorodnak tőle, hogy inkább meg se eszik, hagyják lepotyogni a termést, vagy kidobják. Az egészségre valószínűleg nem ártalmas, ha az ember véletlen elfogyaszt egy-két kukacot is, de valljuk be, senki nem vágyik erre az extra fehérjére. Szerencsére ki lehet űzni a cseresznyéből a kukacokat; mutatjuk, hogyan!
Az áztatás a leggyakoribb, de nem a legjobb megoldás
Akinek kukacos lett a cseresznyéje, általában néhány órára, vagy egy teljes éjszakára beáztatja a cseresznyeszemeket; van, aki jégkockát is tesz a vízbe. Így a kukacok jó része a felszínre kerül, de ez a módszer nem száz százalékos hatékonyságú, hiszen sokszor nem elég nagy a lyuk, így ugyan megfullad a kukac, de attól még a cseresznyében marad.
Csak babra munkával lehet megszabadulni tőle
A kukacos cseresznyéből befőttet nem lehet készíteni, vagy nem tanácsos, hiszen előfordulhat, hogy a finom befőttlében fog úszni a kukac, ha egyben teszed el a szemeket. Lekvárt azonban lehet; és mivel ehhez úgyis ki kell magozni, a leghatékonyabb módszer, ha egyesével szétvágod a szemeket egy éles késsel, és kilakoltatod a kukacokat. Utána a felezett cseresznyéket jó alaposan mosd meg, így tökéletesen fogyasztható lesz. Akár lekvárt főzöl belőle, akár nyersen eszed meg vagy sütibe teszed, ez az egyetlen módja, hogy minden kukactól megszabadulj.
A legjobb a megelőzés
A kukacok a cseresznyelégy lárváiból kelnek ki; ez a légy április-májusban rajzik, ekkor teszi le a petéit a még zöld gyümölcsök felszínére. Valójában nem is kukacok, hanem nyüvek vannak a cseresznyében, amik berágják magukat az érőfélben lévő gyümölcsbe, és a húsából táplálkoznak. A védekezést a rajzáskor lehet a leghatékonyabban elvégezni: sárga, ragacsos lapokat kell kitenni a fák ágaira (ilyet bármelyik gazdaboltban tudsz venni). A sárga szín vonzza a legyeket, a lapba beleragadnak és elpusztulnak. Ha túl sok van a lapon, akkor pedig nincs mese, permetezni kell felszívódó rovarölő szerrel. Most, hogy érik a cseresznye, ne hagyd a lehullott szemeket a földön, hiszen ezekből kimászik a kukac, és bebábozódva a fa alatt telel át; innen fog kikelni jövő áprilisban, hogy lerakhassa a petéit az újabb gyümölcsökbe.