kulcsár edina
Jól átdörzsölöd mosogatószeres szivaccsal? Netán bedobod egy körre a mosogatógépbe? Egyik módszer sem tesz jót sem az eszköznek, sem a benne főtt kávénak. Mutatjuk, helyette mit csinálj!
Kotyogós kávéfőző szinte minden magyar háztartásban található, hiszen olcsó, egyszerű használni, és van, aki szerint csak ebben lehet igazi, jó erős feketét főzni. Amiatt is népszerű ez a főző, mert egyszerű a karbantartása; csak arra kell időnként figyelni, hogy ne tömődjön el a biztonsági szelep és a fém szűrő, ezért érdemes néha ecetes vizet lefőzni benne. De mi a helyzet a mosogatással?
Csak semmi mosogatószer!
A kotyogós kávéfőző őshazája Olaszország, ahol a Bialetti nevű cég dobta először piacra ezt a nagyszerű találmányt. A cég honlapján nem fukarkodnak a hasznos információkkal, így azt is megtalálhatjuk ott, hogyan kell tisztítani ezeket a kávéfőzőket. Az első és legfontosabb, hogy soha ne súroljuk át mosogatószerrel, mert ennek az íze megmaradhat az edény pórusaiban, és a következő főzésnél enyhe, savas ízt hagyhat a kávéban. Az eredeti kotyogós kávéfőző alumíniumból készül, így ez főleg azokra igaz; bár a cég nem javasolja a rozsdamentes acél kotyogósok esetében sem a mosogatószeres mosást, legfeljebb nagyon kímélő szerrel.
A mosogatógépbe még véletlenül se tedd!
Alumínium kotyogóst semmilyen körülmények között ne moss a gépben, mert az anyagát oldja a mosogatógépben használt só; ezért fordulhat elő, hogy ha mégis bekerül, matt színe lesz, esetleg beszürkül a kávéfőző. A rozsdamentes acélt beteheted, de érdemes inkább azokat is kíméletesen, kézzel tisztítani, hogy tökéletes íze maradjon benne a kávénak.
Langyos víz, gyengédség, legfeljebb némi ecet
A kotyogós kávéfőzőkkel tehát szépen kell bánni; először is, ha lefőtt a kávé, és már kihűlt a főző, minél előbb távolítsd el belőle a zaccot. Ha már szétszerelted, érdemes el is öblíteni a kávéfőzőt; ehhez elég egy kevés langyos, tiszta víz. Utána a három darabra szedett kotyogót hagyd alaposan kiszáradni; csak ekkor lehet újra összeszerelni. Ha nagyon levízkövesedett, esetleg penészes, nagyon állott lett a főző, akkor ecetes, citromsavas vagy szódabikarbónás vízben áztasd 15 percet, majd öblítsd át langyos vízzel. Ezután főzz le benne egy-két adag tiszta vizet, hogy makulátlan legyen a főző, amikor a következő kávét készíted benne.