tóth gabi
A gesztenye a tél kedvenc csemegéje. De nem csak gesztenyepüré készülhet belőle, hanem csodás, különleges ünnepi csemege, konyakos-vaníliás gesztenye is. Mutatjuk a receptet!
Nem érdemes a gesztenyére gondolva leragadni a hagyományos gesztenyepürénél, gesztenyeszívnél vagy a sült gesztenyénél. Ennél sokkal különlegesebb édesség is készülhet a tél kedvenc finomságából. A konyakos-vaníliás gesztenye íze fantasztikus, az elkészítése pedig nem is lehetne egyszerűbb. Néhány szem is az ünnepi luxus-finomságok érzetét kelti, a vendégeid könyörögni fognak a receptért!
De miért is jó minél több gesztenyét fogyasztani? Bármilyen hihetetlenül hangzik, ez a finomság remek C-vitamin forrás. Fél csésze nyers gesztenyével a napi C-vitamin szükségletünk 35-45 százalékát is fedezhetjük. Bár a C-vitamin egy része sütés, főzés közben elvész, a napi ajánlott bevitel 15-20 százalékát még fél csésze főtt, sült gesztenyével is magunkhoz vehetjük. Ezen kívül nagy mennyiségben vannak a gesztenyében a B-vitamincsalád tagjai is, de kálium-, réz- és mangántartalma is jelentős. Rostban pedig felülmúlhatatlanul gazdag, 10 szem sült gesztenyével a napi ajánlott bevitel 15 százalékáról gondoskodhatunk. Rosttartalmánál fogva javítja az emésztést, védi a bélrendszer egészségét, míg antioxidáns hatású vegyületei a szív egészségét óvják, és a daganatok megelőzésében is segíthetnek. Lassú felszívódású szénhidrát-tartalma segít elkerülni a vércukorszint nagy hullámzásait.
Az ünnepek alatt azonban mégsem ezek a remek tulajdonságok kerülnek előtérbe: egyszerűen azért esszük, mert hihetetlenül finom csemege. Ha pedig konyakos-vaníliás sziruppal tálaljuk a főtt gesztenyét, olyan remek desszertet készíthetünk belőle, mint a luxusszállodák különleges édességei. Máris mutatjuk, hogyan készül a finom konyakos-vaníliás gesztenye.
Hozzávalók:
Így készítsd el: