tóth gabi
A pacal tipikusan az a magyar étel, amit vagy rajongásig imádsz, vagy még a gondolatától is megborzongsz. Ámbár az is igaz, hogy elõbb-utóbb mindenki megérik rá és megkóstolja. A jól elkészített pacalnak nincs párja!
A pacal igazi hidegrázós kaja: ránézel és inkább az jut róla eszedbe, hogy itt jártak az ufók, nem pedig az, hogy ami előtted van, emberi fogyasztásra alkalmas. Pedig milyen finom... Arról nem is beszélve, hogy ügyesen elkészítve nem tűnik olyan nehéznek, mint más pörköltek. A pacal köret (krumpli vagy kenyér) nélkül, tehát csak savanyúsággal is megállja a helyét egy-egy étkezés során.
Döbbenetes, de ezért a pacal tökéletes diétás étel - noha erre alaphangon kevesen gondolnának.
A pacal nagyon más, mint a többi pörkölt! Valójában marhagyomorból készül - ez az apróság sokak számára viszolyogtató. Az igazi ínyencek viszont pontosan tudják, milyen fantasztikus!
A pacal megjelenése egészen különleges, felülete osztott, változatosan bordás - a marhagyomor funkcióiból következően. Sokan a frottírtörölközőhöz hasonlítják. Valójában a pacal csupa izom, tele van kollagénnel, így megfőzve sűrű, dús szaftot képez. Jól illik hozzá a paprika, a fokhagyma, a majoránna, a kömény és a babér. No és persze a csípős íz, minden mennyiségben! Szalonnával, esetleg csülökkel igazi hétvégi szuper ebéd!
A legfinomabb pacalpörkölthöz érdemes friss, hazai pacalt vásárolni - de figyelj, mert a hentesek gyakran trükköznek. A kiolvasztott lengyel vagy argentin pacalt kínálják frissként. Ha csak teheted, ne ilyet válassz, de akármilyen pacalt is viszel haza, nem tudod azonnal föltenni főzni, gondosan elő kell készíteni. Hozzá kell tenni, hogy pacalt kis adagban főzni nem érdemes, mivel sok munkát ad - ezért legalább 2 kg-ot vegyél. Az elkészült pörköltet adagokra osztva lefagyaszthatod.
Készítsd elő!
Tegyél fel egy nagyobb lábosban vizet forrni. Az alaposan átmosott pacalt vágd 5-7 cm széles sávokra, s ha forr a víz, mehet is a lobogó forró vízbe. Kb. 5-7 percig forrald. A pacal ez idő alatt összezsugorodik, kicsit keményebb lesz. Ha lejárt az idő, öntsd le a vizet, mosd át a pacalt és vágd kb 1 cm széles sallangokra.
TIPP:
- Ha az előfőzésre több időt szánsz, hamarabb készül el a pörkölt.
- Ha erősebb a pacal szaga, érdemes egymás után kétszer előfőzni úgy, hogy közben átmosod és új vizet engedsz.
- Ha kevés eceted teszel az előfőző vízhez, szintén semlegesíti a szagát.
(4-6 főre)
Hozzávalók:
2 kg friss pacal, előkészítve, felszeletelve
30 dkg kolozsvári szalonna, apróra vágva
4 nagy fej vöröshagyma
1 paprika
2 paradicsom
2 ek. fűszerpaprika
5 gerezd fokhagyma
1/2 tk. köménymag
1 tk majoranna
3 babérlevél
só, bors
Így készítsd:
1. Öblös lábosban pirítsd zsírjára a szalonnát, majd dobd rá a hagymát, ha szép aranybarna, húzd félre az edényt a tűzről.
2. Forgasd a hagymás alapba a fűszereket: a paprikát, a majoránnát, a zúzott fokhagymát, a köménymagot, illetve az apró kockákra vágott zöldpaprikát és paradicsomot, majd mehet bele az előkészített, felcsíkozott pacal is.
3. Öntsd fel az alapot vízzel úgy, hogy épp ellepje a pacalt, dobd hozzá a babérlevelet, ízlés szerint sózd, borsozd és közepes lángon tedd fel főni. Légy türelmes, hosszú menet lesz, akár 3-4 óráig is főzni kell! Közben kavargasd, mert könnyen odakap és folyamatosan pótold a vizet, ha elforrt.
FONTOS!
Az ízeket folyamatosan ellenőrizd, hogy mire elkészül, tökéletes legyen!
Főtt krumplival, házi savanyúsággal tálald!