kulcsár edina
Ha már úgyis otthon ragadtál, itt az ideje a szokottnál is alaposabb tavaszi nagytakarításnak. Megmutatjuk, hogyan csináld, hogy minden tiszta legyen.
A szakértők szerint az alapos nagytakarításnak három fázisa van: a szelektálás, amelynek során megválsz a felesleges holmitól, a tisztítás, amitől csillogni fog a lakás, és a fertőtlenítés, amire most a szokottnál is nagyobb szükséged van. Ennek szellemében haladj végig a lakáson.
Zárd magadra egy tetszőleges szoba ajtaját. Állíts be egy időzítőt öt percre, és miközben végigviharzol a szobán, szedj össze mindent, aminek nem ott van a helye. Újabb 15 perc alatt pedig rohamtempóban rakj mindent a helyére. Az időzítő beállítása csak a motivációt szolgálja, és azt, hogy ne tedd félre az egészet „most nincs kedvem” címszóval. Ha valamivel több idő kell hozzá, hogy mindent a helyére rakd, semmi baj.
Portalanítsd a polcokat, az asztalokat, a bútorok tetejét, az ablakpárkányokat, illetve a reluxa lemezeit.
Eljött az ideje az ablak- és függönymosásnak. Amíg a függönyök a mosógépben vannak, addig mosd le az ablakokat.
Szánj külön időt a sarkokra és a párnák közötti résekre, ahová különösen szeretnek elbújni a porcicák.
Most, hogy mindenhonnan leverted a port, jöhet a padló felseprése vagy porszívózása. Ha a szőnyeg foltos, akkor porszívózás előtt fújj rá folteltávolítót, és keféld át alaposan. Végül mosd fel a padlót tisztítószeres vagy fertőtlenítőszeres vízzel.
Mostanság nem csak a nagytakarításkor, hanem akár minden nap célszerű fertőtleníteni a villanykapcsolókat, a kilincseket, a billentyűzeteket, a számítógépes egereket, a távirányítókat, a mobil telefonokat, és minden olyasmit, amit gyakran fogdostok.
A por nagyszerűen megül a tévé képernyőjén, ez pedig a járvány miatt most különösen veszélyes lehet. Nézd át a vezetékeket is, és gondolkodj el rajta, nem lehet-e őket kábelcsatornában összefogni, hogy ne legyenek összevissza.
Sóból és kevés vízből készített pasztával minden tányér- és pohárnyomot leszedhetsz az asztalról. Végül kend át a felületet faápolóval.
Porold le a könyveket, és ha találsz olyat, amit biztos nem akarsz már olvasni, tedd félre, hogy egyszer, amikor minden visszaáll a normális kerékvágásba, elajándékozhasd vagy eladhasd őket. Most viszont ne menj emiatt sehová, ne most akarj ajándékot adni a szomszédoknak.
Vízkő eltávolítására is alkalmas fürdőszobai tisztítószerrel súrold át alaposan a csempéket. A fugákat egy régi fogkefével tisztíthatod meg alaposan. A vécé melletti csempékre nagyon figyelj, általában itt szoktak a legdurvább szennyeződések megtapadni. Végül öblíts le mindent vízzel, vagy töröld le tiszta vizes ronggyal.
Ha a zuhanyfüggönyödet gépben is lehet mosni, láss neki. Ha nem, akkor egy fújós üvegben keverj össze ecetet és vizet egyforma arányban, sújd a függönyre, és hagyd hatni, végül mosd le vízzel.
A vécécsésze külsejére ritkábban fordítunk figyelmet, mint ahányszor egyszerűen belespricceljük a vécétisztító szert a kagylóba. Most fújd be fertőtlenítő fürdőszobai tisztítószerrel, hagyd hatni legalább öt percig, majd töröld le vizes ruhával.
Fürdőszobai tisztítószerrel vagy ecet és víz keverékével fújd be a mosdókagylót, a csaptelepet, a zuhanyt, a kádat. Végül súrold át alaposan, hogy eltávolítsd a vízkövet és a szappanlerakódásokat.
Kend át alaposan a sütőt szódabikarbónából és vízből készült pasztával. Hagyd hatni egész éjszaka, majd másnap fújj rá ecetet egy fújós palackból. Amikor felhabzott, pucold le az egészet nedves ruhával.
Dolgozhatsz zsíroldó szerrel, mosogatószerrel és szódabikarbónával is, a lényeg, hogy szedd le az odaégett zsírt.
Nem is hinnéd, mennyi szennyeződés képes benne lerakódni! Tegyél be a mosogatógépbe egy poharat, amelyet félig töltöttél ecettel, és futtasd végig az egyébként üres mosogatógépen a legforróbb programot. Ezután szórj bele szódabikarbónát, és megint futtasd végig a legforróbb programot.
Keverj össze egy evőkanál ecetet egy bögre vízzel, tedd a mikróba, és hagyd „főni pár percig. Ha a mikró ablaka már párás, hagyd húlni legalább öt percig, majd óvatosan vedd ki, és töröld át a mikrosütő belsejét tiszta, vizes konyharuhával.
Ehhez csak egy kis szappanos vízre, és egy puha ruhára van szükséged. Szentelj extra figyelmet az esetleges foltoknak.
Mostanság különösen fontos, hogy a szemetes se jelenthessen fertőzési forrást. Miután kivitted a szemetet, mosd át fertőtlenítő szerrel és forró vízzel.
Ezt remélhetőleg rendszeresen megteszed, de most tedd gyakrabban, körülbelül hetente, hogy valóban elkerüld a fertőzésveszélyt. A tavaszi nagytakarítás jegyében pedig mosd ki az ágytakarókat, a plédeket és a díszpárnák huzatát is.
Ha nem akarsz a saját tested egyre mélyebb lenyomatában forgolódni éjjelente, ezt rendszeresen, egy évben legalább kétszer, de akár többször is tedd meg.
Ha annyi holmit tartasz az ágy alatt, hogy nem fér be a porszívó csöve, akkor máris kezdődhet a selejtezés. Ha pedig fel tudsz porszívózni, akkor indíts azzal. Ne feledkezz meg az ágy mögötti területről sem.