tóth gabi
Mivel a koronavírus ellen egyelőre nincs oltóanyag, az agresszív betegség ellen továbbra is az alapos kézmosás és a maszkviselés a legjobb védekezés. De vajon miért tiltakoznak annyian a maszk ellen? A pszichológusok elárulják, milyen gondolatok rejlenek emögött.
Az, hogy elkerüljük-e a koronavírus második hullámát, leginkább azon múlik, tudunk-e a nyitás ideje alatt is fegyelmezettek maradni, például rendszeresen kezet mosni, tartani egymástól a legalább másfél méter távolságot, és viseljük-e legalább zárt térben a maszkot. Sajnos sokan vannak, akik elvből elutasítják a maszkviselést. Ez pedig már csak azért is felelőtlen viselkedés, mert aki maszkot visel, az jórészt a többieket védi.
De vajon milyen elvek és gondolatok húzódnak meg a maszkellenes viselkedés mögött? Mi a pszichológiája ennek a merev elutasításnak?
A szakértők szerint arról van szó, hogy a járvány teljesen új helyzetet hozott az életünk sok területén. Ebben a felborult világban pedig mindenki abba kapaszkodik, ami biztonságot jelent számára: ki a maszkba, ki a maszk nélküli, megszokott életbe. Jelenleg egyfajta folyamatos „üss vagy fuss” stresszállapotban vagyunk, amelyben az „üss” sokszor az új szabályokra vonatkozik. Ráadásul, épp a stressz miatt extrém módon érzékenyek lettünk bármire, ami a megszokott életmódunkat fenyegeti – például az újonnan bevezetett szabályokra. De vajon melyek a leggyakrabban felhozott érvek a maszkviselés ellen?
Egy ilyen, mindent felborító helyzetben szükségünk van arra az érzésre, hogy kézben tudjuk tartani a dolgainknak legalább egy szeletét. Van, akinek épp a maszkviselés jelenti ezt a kontrollérzést, másoknak viszont az, ha minden ajánlás ellenére otthon hagyják a maszkot, ellenállnak, vagy ha viselik is, csak jelzés értékűen, épp csak a szájuk elé húzva.
Mivel a koronavírusról még keveset tudunk, a tudományos közösség is változtat néha az álláspontján, ahogy a kutatások előre haladnak, hiszen egyre több a vírusról szerzett tudásunk. Vagyis érdemes mindig figyelni az újdonságokra, és betartani az aktuálisan érvényes szabályokat.
Van, aki úgy érzi, a kényelmetlenség kisebb, mint az a veszély. Mások viszont csekélynek érzik a veszélyt. Sajnos nem látják be, hogy ha az egész közösség kedvéért felvállalják ezt a kis kényelmetlenséget, azzal esetleg a saját munkahelyüket, vagy azokat is óvják a vírustól, akik az esetleges korlátozások idején sem hagyhatják abba a munkát.
Mivel a koronavírusban elhunytak között többségben vannak az idősek, sokan azt gondolják, hogy a fiatalokat egyáltalán nem is érinti ez az egész. Pedig sajnos ők sem kivételek, nem ritkán fiatalok is kritikus állapotba kerülnek a vírustól.
Aki így gondolkodik, sokszor magáról a vírusról is úgy gondolja, hogy nagyobb a kommunikációs füstje, mint a lángja. Kételkedik az egészségügyi hatóságok szavában, és úgy érzi, senki ne mondja meg neki, mit csinálhat és mit nem. Sajnos őket nagyon nehéz meggyőzni, sokszor nem is sikerül, amíg nem szembesülnek a vírust illető, kétségbevonhatatlan információkkal.
Sok férfi gyengének, férfiatlannak érzi magát, ha ennyit foglalkozik egy betegség megelőzésével. Sajnos akkor sem fogja magát túl erősnek érezni, ha egyszer mégis csak elkapja a koronavírust…
A notórius maszkelleneseket persze nem könnyű meggyőzni. A legjobb, ha jó példával járunk elől. Zárt terekben felvesszük a maszkot, és betartjuk a másfél méteres távolságot.