Létrehozva: 2015.07.25.

Így óvja meg kutyáját a halálos hőgutától!

A hõguta az agy és más szervek károsodását okozhatja, extrém esetben akár halálos is lehet. És igen, háziállatainkat is veszélyezteti!

Szerző Martin Dani

Az egyik leggyakoribb tünet, amivel a házi kedvenceket orvoshoz viszik nyáron, az a hőguta. Sajnos a későn észrevett és kezelt hőguta halálos kimenetelű lehet.  

Mi az a hőguta?

A kutyák testhőmérséklete állandó, körülbelül 38 °C, de ha a levegő hőmérséklete is hasonlóan magas, akkor nagyon nehezen tudják a hőháztartásukat szinten tartani: izzadni nem tudnak, csupán a lihegéssel csökkenthetik a testhőmérsékletüket. Ha a kutya hőmérséklete eléri a 43 °C-ot, akkor a fehérje kicsapódik, a kutya szövetei, vagyis a húsa szinte megfő. Az állatot ekkor már nem lehet megmenteni.

Tünetek

Hőgutára jellemző tünet, ha az állat az oldalára dől, szája, orra habzik, nagyon liheg, a bőre süt a forróságtól, esetleg az állat görcsöl.

Azonnali kezelés

Ilyenkor a hasánál kell megkezdeni a hűtést, jégakkuval, hideg vízzel, és ezzel együtt azonnal orvoshoz kell vinni az állatot. Extrém hideget azonban ne használjunk, tehát ne tegyük az állatot jéghideg vízbe, ad abszurdum hűtőszekrénybe, mert az sokkot okozhat. Hőguta esetén is életbevágóan fontos a gyors ellátás: a kezelés sikere jelentős részben azon múlik, mennyire gyorsan lehet elkezdeni.

Néhány szabály a megelőzéshez

ÁRNYÉKOT! - kutyánk a napszaktól függetlenül bármikor be tudjon húzódni az árnyékba, lehet ez növény az udvaron, de a lakásban tartott állat számára enyhülést adhat a sötétítő függöny árnyéka is.

FRISS VÍZ! Ügyeljünk arra, hogy a lehetőség szerint nagyméretű itatóba rendszeresen kerüljön friss víz!

ZÁRT AUTÓ: soha ne hagyjuk a zárt autóban, mert abban a hőmérséklet akár 50 fok fölé is emelkedhet. Ebben a résnyire lehúzott ablak sem segít.

SÉTÁLTATÁS: kora reggel vagy késő este szerencsés, amikor a gazdinak is elviselhetőbb!

FÜRDÕZÉS: ha van a környéken kutyaúsztató, kutyánk nagyon hálás lesz egy jó kis pancsolásért.

LEÉGÉS: kutyánk, macskánk is leéghet, ezért nagyobb séták előtt használhatunk fényvédő-leégés elleni krémeket és kerüljük el a forró betont. A megfelelő krémekről érdeklődjön állatorvosánál.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek