kulcsár edina
Semmibe sem vesszük a csípõs gyomként ismert csalánt. Pedig értékes táplálék! Ingyen patikaszer az erdõbõl, az árokpartról!
A csalán mindenütt megél, bárki ingyen hozzájuthat. Zsenge, kevésbé csípős hajtásait a legkülönbözőbb fogásokhoz használhatod, akár önállóan, akár más alapanyagokkal keverve.
- gyorsan felszívódó, organikus vasat tartalmaz
- vitamin- és ásványi anyagtartalma kiugró
- hasznosítható fehérjéket tartalmaz
Így szedd:
A zsenge hajtások és csúcsrügyek a legértékesebbek, szerencsére ezek tartalmazzák a legkevesebb savat. Bár tényleg alig csípnek, gyűjtéséhez használj gumikesztyűt és legyen rajtad hosszú ujjú ing vagy póló!
Fél óra alatt több étkezésre való csalánlevelet gyűjthetsz össze!
Hatástalanítsd!
A csalán levelei a hangyasavat tartalmazó mirigyszőröktől csípnek. Fontos, hogy felhasználás előtt eltávolítsd a levelekből a hangyasavat! Erre két módszert is létezik.
1. Tedd nejlonzacskóba a leveleket, a zacskót töltsd fel vízzel, fogd össze a száját és jól rázd össze. A műveletet ismételd meg. Így biztosan nem marad a levelekben csípős sav.
2. A begyűjtött és átmosott csalánleveleket dobd néhány másodpercre lobogó forró vízbe. Szűrd le, és már dolgozhatsz is vele!
A legismertebb és legkedveltebb csalánkaja! Nem véletlenül!
Így készítsd:
Egész pontosan úgy kezeld a csalánt, mintha spenótot készítenél. Futtass meg vajon 2 ek. lisztet, keverj hozzá 4-5 gerezd zúzott fokhagymát, majd ereszd fel tejszínnel. Ebbe az alapba tedd a leforrázott csalánlevet, sózd, borsozd. Ha szükséges, tejjel hígítsd. Amikor összeforrt az egész, már tálalhatod is!
Fogadjunk, hogy erről még nem hallottál! A frissen leforrázott és alaposan lecsöpögtetett csalánlevelet pépesítsd össze, majd keverd a begyúrt tésztaalapba. A tésztát nyújtsd ki és szeleteld. Frissen kifőzve, fokhagymás tejföllel, reszelt sajttal isteni!
Piríts le olajon 1 nagy fej apróra vágott hagymát. Forgasd bele a leforrázott és késsel átvágott csalálveleket. Sóval, borssal ízesítsd, majd öntsd rá a villával kissé fölvert tojásokat.
Fele-fele arányban használj hangyasavtól megszabadított friss csalánleveleket és bazsalikomot. A leveleket turmixold össze olívával illetve fenyőmaggal. (Olcsóbban kijössz, ha fenyőmag helyett részben vagy egészben napraforgómagot teszel bele.) Sózd, borsozd, dobj hozzá néhány fokhagymagerezdet, és egy kis reszelt parmezánt.
Az alaposan megmosott leveleket terítsd szét egy vászonzsákon és árnyékos helyen, naponta átforgatva szárítsd meg. Egy hét alatt lesz teljesen száraz. A csalántea vizelethajtó, általános immunerősítő, csökkenti a magas vérnyomást és enyhíti a gyomorpanaszokat. Naponta egy csészével ajánlott. Más gyógyteákkal is keverheted a komplexebb hatás miatt.
Így készíts csalánteát:
Egy bögrét tölts tele szárított csalánlevéllel, öntsd nyakon forró vízzel, és takard le pl. egy kistányérral. 10 percig ne vedd le a borítást, utána szűrd át és fogyaszthatod a gyógyteát. Citrommal, mézzel ízesítheted.
2 bögrényi szárított csalánlevelet forrázz le 1 bögrényi vízzel. Hajmosás után ezzel a főzettel öblítsd le a hajad. Visszaszorítja a korpásodást és csökkenti a zsírosodásra való hajlamot. Heti kétszer alkalmazhatod.
Csalános hajpakolás
Forráz le kb. fél liter friss csalánlevelet, csöpögtesd le, s ha kihűlt turmixold össze ½ dl csíraolajjal ½ dl joghurttal. A pakolást fél óráig hagyd a hajon, csak utána öblítsd le. Felfrissíti a hajtöveket, élettelivé varázsolja a szálakat.