tóth gabi
Ha sok gyümölcs terem, adja magát, hogy eltegye az ember cefrének, hogy legyen jóféle házipálinkája. Ám nagyon nem mindegy, mindez hogyan történik...
A házi pálinkát nem kell senkinek bemutatni: télen egy kupica átmelegíti a testet-lelket, nélküle nincs disznótor, és sokan influenzás időszakban valóságos gyógyírként tekintenek rá. Ma már nem ajánlott gyógymód, hiszen magas alkoholtartalma miatt többet árt, mint használ, de lélekmelegítőnek érdemes tartani otthon, főleg, ha annyi gyümölcsöd terem, amit nem tudsz felhasználni lekvárokba, befőttekbe. A jelenleg is érvényes jogszabály szerint 86 liter pálinkát mindenki főzhet otthon adómentesen egy évben, de ezen túl egyéb szabályoknak is meg kell felelni, például legfeljebb 42 fokos lehet az ital, nem szabad eladni, csak családtagok, vendégek fogyaszthatják, és a pálinkafőzőt be kell jelenteni a helyi önkormányzat adócsoportjánál. Erősen ajánlott, hogy ha nem értesz hozzá, akkor inkább ne kezdj otthoni főzésbe, hiszen nem csupán a pálinka minősége lehet rossz, de akár olyan, mérgező vegyületek is kerülhetnek az italba, amik halált okozhatnak. Érdemes inkább bérfőzésre vinni a cefrét, ahol szakemberek kihozzák belőle a maximumot – feltéve, hogy gondosan bántál vele. A cefrekészítés ugyanis nem merül ki abban, hogy hordóba gyűjtjük a gyümölcsöket; összeszedtük, mi a jó pálinka titka.
1. Csak érett, jó minőségű gyümölcsöt használj
Bizonyára sokan szedtek gyerekkorukban a gyümölcsfák alól hullott szilvát, körtét, ami később a hordóba került; sokan a kissé erjedt, sérült gyümölcsöket a mai napig a cefrébe dobják. Akárcsak a lekvár és a befőtt esetében, a pálinkánál is ügyelni kell arra, hogy a gyümölcs tiszta legyen, ne legyen romlott, penészes, és érdemes a magot is eltávolítani belőle, hiszen keserű lehet tőle az ital. Mielőtt a cefrébe kerülnek, alaposan mossuk meg a gyümölcsöket, hiszen lehetnek rajtuk olyan szennyeződések, amik a cefre romlását okozhatják. Tehát csak érett, egészséges és tiszta gyümölcsöket használjunk.
2. Minél apróbb, annál jobb
Ahhoz, hogy a gyümölcscukor gyorsan alkohollá alakuljon, érdemes a gyümölcsöket minél apróbbra darabolva tenni a cefrébe. Ezt megteheted szőlődarálóval, gyümölcsaprítóval, vagy fúrógépbe szerelt keverőszárral is. Érdemes pektinbontót is adni hozzá, amit a gazdaboltokban lehet megvásárolni.
3. Nem mindegy, hol a hordó
A cefre érzékeny a megfelelő hőmérsékletre, az erjedés 20-25 Celsius fok között a legoptimálisabb. Ha ennél hűvösebb van, lelassul az élesztők szaporodása, és megáll az erjedés. Ahhoz, hogy az erjedés megfelelően történjen, szakemberek porított fajtaélesztő használatát javasolják – így gyorsabb az erjedés, és jobb minőségű a cefre. A cefrét érdemes naponta legalább egyszer átkeverni.
4. Ne tároljuk sokáig
Körülbelül három hét alatt zajlik le az erjedés; az eddig nyitva tartott hordót ekkor le kell zárni. Érdemes minél hamarabb lefőzetni, hiszen ilyenkor már káros folyamatok indulnak be, és megecetesedik a pálinka.