kulcsár edina
Több, mint félmillióan kattantak rá a videóra, amin a formabontó módszert mutatja be egy vlogger. Érdemes tenni vele egy próbát!
Ha május, akkor uborka: nem csupán a piacon kaphatsz, de magad is termeszthetsz – a bátrak akár cserépben is az erkélyen. Ehhez nem muszáj vetőmagot venni a boltban: elég, ha kettévágod az uborkát, amit a salátádhoz vettél, és megszórod fahéjjal a magokat. Legalábbis ezt állítja egy vlogger, aki Instagram oldalán osztotta meg a módszert, és a videó annyira sikeres lett, hogy több, mint félmillióan látták már.
A módszer titka a fahéj: kevesen tudják, de ez a fűszer nem csupán édességekbe jó, csodát tesz a növényekkel is. Ha van kerted, használhatod növényvédőként, bevetheted gombák ellen, és hatásosan távol tartja a hangyákat is – de mindemellett segíti a csírázást. Ez az alapja a népszerű vlogger módszerének is.
Első lépésként vágd ketté az uborkát, és kapard ki a magokat. Legjobb, ha egyenesen egy tál vízbe mennek, mert így tudod megnézni, melyik mag jó: amelyik az edény alján marad, azzal érdemes foglalkozni, a többit dobd ki. Tedd a magokat egy nedves papírtörlőre, majd szórd be őket fahéjjal. Hajtsd ketté a papírtörölközőt úgy, hogy teljesen befedje a magokat, majd az egészet tedd egy légmentesen zárható zacskóba. Három nap múlva szikleveles növénykéket találsz a zacskóban, amiket ültethetsz is virágföldbe.
Ezzel a módszerrel bármilyen fajta uborkát tudsz csíráztatni, ami megtetszett a boltban, nem kell arra hagyatkoznod, hogy milyen vetőmagot lehet kapni. A fahéjas módszert akkor is kipróbálhatod, ha vetőmagot szeretnél használni, hiszen minden mag csírázását meggyorsítja. Sőt, segíti a palántáidat is: a fahéjjal megakadályozhatod, hogy gombás betegségek támadják meg őket, például a palántadőlés. Dugványozásnál is használhatod, hiszen hasonlóan működik, mint a gyökereztető hormon. A levágott dugvány szárának végét dugd fahéjba, hogy serkentse a gyökérnövekedést.