Magyar Péter ámokfutása büdös szavazóktól, nők, nyugdíjasok folyamatos gyalázásáig

POLITIK
Létrehozva: 2022.02.18.
Módosítva: 2022.02.18.

Kiderült, miért okozhat vérrögöt a koronavírus

A koronavírussal fertőződött betegek vérében lévő bizonyos antitestek hatására a sejtek elveszíthetik a véralvadással szembeni ellenállásukat - állapították meg a kutatók.

Szerző ripost

250 Covid-beteg vérmintáját elemezték

A kutatók arra jöttek rá, hogy a koronavírussal fertőződött betegek vérében lévő bizonyos antitestek hatására a sejtek elveszíthetik a véralvadással szembeni ellenállásukat - olvashatjuk abban a sajtóközleményben, mely az EurekAlert felületén látott napvilágot. Az amerikai szakértők nagyjából 250 olyan beteg vérmintáját analizálták, akik koronavírus-fertőzéssel kerültek kórházba. Még őket is meglepte, milyen magas volt a páciensek vérében az antifoszfolipid antitestek száma - minden azért érdekes, mert épp ezek az antitestek azok, melyek vérrögképződést eredményezhetnek bizonyos autoimmun betegséggel küzdő páciensek esetében. Ilyen vizsgált betegség például a lupus és az antifoszfolipid szindróma.

Az antitestek az esetek többségében hatékonyan támogatják a szervezetet, mégpedig úgy, hogy semlegesítik a kórokozókat. Az autoantitesteket viszont az immunrendszer termeli, ezek tévedésből a szervezet saját szerveit és rendszereit támadják, olykor jelentős kárt okozva.

Képesek vérrögképződéshez vezetni

Korábbi egerekkel végzett kutatások alapján megállapítást nyert, hogy az autoantitestek képesek vérrögképződéshez vezetni, és a tudósok legújabb kutatásából az is leszűrhető, hogy az erek belső bélését alkotó endoteliális sejtekre is komoly terhet rónak, így ezek a sejtek elveszítik azon képességüket, melyekkel egyébként meggátolhatnák a vérrögképződést. Kutatási eredményeiket a szakemberek az Arthritis & Rheumatology című tudományos lapban publikálták.

A kutatók felfedezték, hogy az endoteliális sejtek képesek úgy aktiválódni az autoantitestek hatására, hogy ragadóssá teszik az erek belső falát, mely így más sejteket vonz az érfalhoz, és ez már vérrögképződéshez vezethet. Ez azonban még nem minden: a tudósok arra is rájöttek, hogy amikor eltávolították az antifoszfolipid autoantitesteket a COVID-19 vérmintákból, az endotélsejt-aktiváció, amely serkenti a véralvadást, elveszett.

A szakemberek hangsúlyozzák: ahhoz, hogy további megállapításokat tehessenek az autoantitestek tevékenysége és a vérrögképződés közti összefüggéssel kapcsolatban, újabb vizsgálatokra lesz még szükség.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek