tóth gabi
Ha valaki rendszeresen iszik, idővel megviseli a szervezetét, ezt mindenki tudja. De amikor az alkohol káros hatásai szóba kerülnek, kevesen gondolnak arra, hogy nemcsak a májat, az agyunkat is tönkreteszi az alkohol, és ehhez nem is kell sokat inni.
Kisebb-nagyobb rendszerességgel szinte mindenki fogyaszt alkoholt, legyen szó családi ünnepről, buliról vagy egyéb alkalomról. Az alkohol káros hatásai mindenki előtt ismertek, ezért a mértéket szinte mindenki igyekszik tartani; de hosszabb távon nemcsak a testi, de a szellemi egészségünket is leronthatja. Ahhoz, hogy ez bekövetkezzen, nem kell alkoholistának lenni; ha valaki heti rendszerességgel fogyaszt néhány pohárka bort, vagy pár sört, már az is veszélyeztetett lehet. A rendszeres alkoholfogyasztás ugyanis a kognitív képességeinkre kis mértékben is durván hat, így a demencia, az Alzheimer-kór kockázata sokkal nagyobb azoknál, akik gyakran néznek a pohár fenekére.
Ha rendszeresen iszol, még akkor is számolnod kell a következményekkel, ha egyébként nem szoktál lerészegedni. A rendszeres alkoholizálás ugyanis számos ponton bezavar a szervezeted normál működésébe: rosszabbul alszol, lelassul a zsírégetés, megnőhet a gyomorsav szintje, ez pedig emésztési problémákhoz vezethet, de egyes kutatások szerint növeli a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázatát is – a májbetegségekről nem beszélve. Emellett azonban a szellemi teljesítményre is hatással van.
A demencia és az Alzheimer-kór kialakulásában az életmód is szerepet játszik, ezért szakértők egyre gyakrabban hangsúlyozzák, hogy bizonyos rossz szokásokat, például az alkoholfogyasztást érdemes mellőzni. Az alkohol ugyanis károsítja az agysejteket, és hozzájárulhat az agyi leépülés kialakulásához. A rendszeres alkoholfogyasztás az agy azon területeit károsíthatja, melyek a tanulásért, memóriáért felelősek – különösen igaz ez azokra, akik nagy mennyiségben fogyasztanak alkoholt.
Az alkohol káros hatásai kevésbé érezhetők, míg az ember fiatal, de attól függően, hogy mióta és mennyit iszik, idővel mindenképpen jelentkezni fognak a problémák. Az alkohol enyhe idegméreg, ami káros hatással van az agysejtekre is, ezért szakértők azt javasolják, hogy érdemes legkésőbb 65 éves korunkban teljesen felhagyni a fogyasztásával. Ettől a kortól kezdve ugyanis a demencia kockázata az ötszörösére nő, és ez az arány a kor előrehaladtával folyamatosan emelkedik. De nem dőlhet hátra az sem, aki fiatalabb: az alkohol ugyanis kutatások szerint már 65 éves kor előtt is növelheti a demencia kockázatát. Ezért érdemes vagy teljesen elhagyni, vagy legalábbis korlátozni az alkoholfogyasztást: szakértők szerint heti másfél üveg bornak megfelelő mennyiségnél senkinek nem ajánlott többet innia.