kulcsár edina
Sokan úgy gondolják, az egyik legjobb védekezés a vírussal szemben, ha marékszám esszük a vitaminokat. Dr. Rusvai Miklósnak azonban más véleménye van erről. A közismert virológus azt is elárulta a Ripostnak, hogy szerinte mi a hosszú élet titka. Meglepő kijelentést tett!
Magyarországon a járvány kezdete óta több mint 808 ezer a beazonosított fertőzöttek száma és több mint 30 ezren elhunytak a betegségben. Sokan úgy vélik, nagyobb eséllyel szállnak szembe a vírussal és erősebbé válik az immunrendszerük, ha marékszám szedik a vitaminokat. Dr. Rusvai Miklós azonban más véleményen van. A virológus azt is elárulta lapunknak, szerinte mi a hosszú élet titka.
„Meggyőződésem, hogy nem az segít, ha teletömjük magunkat vitaminokkal. Ártani nem ártanak, de nem sokat számít az immunrendszer megerősítésében” – véli Rusvai Miklós. A virológus azt mondja, leginkább a természetközeli életmód az, ami egészségesen tarthat minket. „Sokkal többet tehetünk az egészségünk érdekében, ha sokat kirándulunk, sokat tartózkodunk a friss levegőn és pozitívan gondolkozunk. Én nem vagyok életmódbeli szaktanácsadó, de véleményem szerint egy kamarai est többet javít az egészségi állapotunkon, mint három marék vitamin. Az is, ha az ember felszabadultan jót nevet két órán keresztül, sokkal több pozitív energiát szabadít fel. Úgy gondolom, hogy ez orvosi szempontból is érezhető”.
Az önsorsrontó magatartás, az, hogy nem tudatos életet élünk, az alkohol, a dohányzás, az idegeskedés, a feszített tempó sokat ront az egészségi állapoton és az immunrendszer teljesítőképességén is – állítja Rusvai Miklós. „Nem hiába, hogy a munkanélküliségtől sújtott régiókban volt a legmagasabb például a koronavírus-fertőzésben elhunytak száma” – emlékeztet.
Arra a kérdésre pedig, hogy szerinte mi a hosszú élet titka, így válaszolt:
„Ahogy mondani szokás, nem szabad abbahagyni a lélegzést„ – viccelődik, majd komolyra fordítja a szót. ”Sajnos azt hiszem, nincs erre válasz. Ami biztos, hogy nagyon fontosak a jó gének. Elsősorban az határozza meg, hogy meddig élünk„ – jelenti ki a virológus. Ehhez járulhat hozzá a természet közelsége, a pozitív életszemlélet és azok a tevékenységek, amik örömet szereznek és oldják a stresszt.