tóth gabi
Folytatódnak a harcok Ukrajnában.
Mihajlo Podoljak, az ukrán elnöki iroda vezetőjének tanácsadója Twitter-bejegyzésében azzal vádolta Oroszországot, hogy „légicsapásokkal és tüzérségi támadásokkal” sújtja a mariupoli acélgyárat.
Mariupolban az Azovsztal üzembe vonult vissza a város utolsó mintegy kétezer védője, akik a hatalmas épületkomplexum bunkereiben rejtőztek el. Velük bujkál mintegy ezer civil is. Az orosz hadvezetés néhány napja még azt jelentette be, hogy felhagynak az ostrommal, de körbe zárják a védőket.
Rakétatámadás érte szombaton a Fekete-tenger parti Odesszát. Ukrán közlés szerint öten meghaltak, többen megsérültek. Közben folytatódtak a harcok Mariupolban a még ukrán kézben lévő acélgyár körül. Az oroszok azt hangoztatják, csak körbezárták a területet, de nem folytatják az ostromot. Közlésük szerint a kikötővárosban „normalizálódott a helyzet.” A Donyec-medencéből pedig ellentmondásos hírek érkeznek.
Az ukrán külügyminisztérium tett közzé videókat, amelyeket az egyik önkéntes területvédelmi egység készített. A videók állításuk szerint Harkiv megye északi részén készültek, ahol az ukrán erők az elmúlt napokban ellentámadásba lendültek.
A cél a Luhanszk megyében előrenyomuló orosz erők utánpótlási vonalainak elvágása. Azért lenne ez létfontosságú Ukrajna számára, mert ott vonták össze a teljes Ukrajnában harcoló orosz hadsereg mintegy egyharmadát.
Az oroszok heves ágyúzással igyekeznek visszatartani az ukrán ellentámadást. Rendszeresen támadják a békeidőben másfél milliós Harkivot is. A megye kormányzója szerint a város lakóépületeinek már csaknem egyharmada megsérült a bombázásban.
Az orosz hadsereg Kelet-Ukrajnában Szlovjanszk, Keremetorszk, és Szeverodonyeck térségében készül körbezárni az ukrán főerők egy részét. Az első cél a térségben felsorakozott ukrán erők folyamatos tűz alatt tartása.
„Az éjszaka folyamán három parancsnoki állást, 58 katonai egységet, és három lőszerraktárat semmisítettek meg az orosz hadsereg és légierő egységei” –jelentette szokásos reggeli sajtótájékoztatóján az orosz hadügyminisztérium szóvivője, Igor Konasenkov.
Az orosz hadsereg azonban csak korlátozottan képes a légifölény elérésére. Ahogyan az ukrán hadügyminisztérium által közzétett képeken is látszik, az ukrán egységek a nyugatról kapott légelhárító rakéták segítségével képesek megsemmisíteni az orosz harci helikoptereket. Az orosz előrenyomulás így egyelőre csak korlátozott eredményeket hozott.
„Donyeck és Luhanszk megyében az elmúlt 24 órában nyolc ellenséges támadást vertünk vissza. Kilenc tankot, tizenhárom páncélozott szállítójárművet, egy tartálykocsit, és három tüzérségi egységet semmisítettünk meg” – közölte Olekszandr Stupun, az ukrán vezérkar szóvivője.
A kikötővárosból ugyanis azt jelentetették, hogy az orosz erők ismét megpróbálkoznak az Azovsztal acélgyár ostromával. Oda vonult vissza a város utolsó mintegy 2000 védője, akik a hatalmas épületkomplexum bunkereiben rejtőztek el. Velük bujkál mintegy ezer civil is. Az orosz hadvezetés néhány napja még azt jelentette be, hogy felhagynak az ostrommal, de körbe zárják a védőket.
„Azt a hírt kaptuk, hogy az ellenség újrakezdte a bombázást, és minden valószínűség szerint újra próbálkoznak a gyár területének megrohamozásával is – adta hírül Olekszij Aresztovicsj, elnöki szóvivő
Az orosz erők állítják, szabad elvonulást biztosítottak volna a védőknek, ha azok megadják magukat. Az ukránok viszont egyáltalán nem bíznak meg az orosz fél ígéreteiben. Így pedig egyre kisebb az esély, hogy élve jutnak ki a pincerendszerből.
Halálos áldozata is van a kelet-ukrajnai Dnyipropetrovszkot ért orosz légicsapásnak – közölte Valentin Reznyicsenko, a megye kormányzója vasárnap. Harcokat jelentettek Luhanszkból is, ahol ukrán források szerint nyolcan haltak meg légicsapásban.
Szerhij Hajdaj luhanszki kormányzó Telegram-üzenetben azt mondta, a harcok a környéken az ortodox húsvét beköszöntével sem csillapodtak, hozzátéve, hogy Luhanszk térségében a támadások hét templomot rongáltak meg.
A harcok folytatódtak Harkiv megyében is, ahol a kormányzó, Oleh Szinehubov szerint az újabb ágyúzásnak két halálos áldozata és 19 sebesültje van.
A húsvéti ünnepek ellenére a harcok által leginkább sújtott régiókban – Kijev mellett Donyeckben, Luhanszkban, Zaporizzsjában, Harkivban, Mikolajivban, Odesszában, Csernihivben, Lvivben és Herszonban szombat este héttől, máshol 11-től, vasárnap hajnali 5 óráig tartó kijárási tilalmat hirdettek. Ez idő alatt a templomokat sem lehetett látogatni, elmaradtak a hagyományos húsvéti éjszakai szertartások is.
Mindeközben Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videóüzenetében azt mondta, felelősségre fogják vonni azokat, akiknek köze volt az Odessza elleni légicsapáshoz. A délnyugat-ukrajnai várost szombaton érte rakétatámadás, amelyben hatan meghaltak, köztük egy három hónapos csecsemő is.
„Nehézfegyverzetre van szükségünk. Amint több fegyverünk lesz, higgyék el, azonnal visszafoglaljuk az ideiglenesen megszállt régiókat” – szögezte le Zelenszkij.
Az elnök vasárnap a Kijevben tartott húsvéti misén az ostrom alatt álló Mariupolra kitérve kijelentette: a falakat lerombolhatják, de nem lehet elpusztítani azt az alapot, amelyen harcosaink és az egész ország szellemisége nyugszik.
Az Azovi-tenger partján fekvő Mariupol elfoglalása kulcsfontosságú a 2014-ben elcsatolt Krím félsziget és Oroszország szárazföldi része közötti folyosó megteremtése szempontjából.
Vasárnap az ukrán hadsereg azt közölte, hogy Oroszország Iszkander-M rakétarendszereket telepített 60 kilométerre az orosz-ukrán határtól, Belgorod megyébe, pontos helymeghatározást azonban nem közöltek.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter vasárnap Kijevbe látogat, hogy megvitassák Ukrajna kérését a nagyobb horderejű fegyverek szállítására – számolt be róla a Sky News.
A látogatást Volodimir Zelenszkij ukrán elnök jelentette be. A Fehér Ház nem erősítette meg az utazási terveket. A Pentagon és a külügyminisztérium sem volt hajlandó kommentálni a híreket.
A lengyel kormány Állítsuk meg Oroszországot most! címmel európai sajtókampányt indít annak érdekében, hogy felhívják a közvélemény figyelmét az Ukrajnában elkövetett orosz háborús bűnökre – jelentette be szombaton Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.
Számos európai nagyvárosban kiragasztják a fenti szlogent tartalmazó óriásplakátokat, és a kampányt a közösségi médiában is népszerűsítik – fejtette ki a lengyel kormányfő egy szombati sajtótájékoztatón a varsói nemzeti stadionban.
Mateusz Morawiecki kijelentette, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök „különleges hadműveletet készített elő háborús bűnökkel és népirtással”, és Lengyelország azt szeretné, ha a plakátkampány „mindazok jajkiáltása lenne, akiket brutálisan meggyilkoltak az ukrajnai falvak és nagyvárosok utcáin”.
A varsói kormány vezetője szerint az ukrajnai atrocitások híre Európában túl rövid ideig gyakorolt hatást.
„A nyugat- és dél-európai országokban élő partnereink túl gyorsan szeretnének visszatérni a normalitáshoz” – hangoztatta Morawiecki, hozzátéve, hogy most nem lehet helyreállítani a normális kapcsolatokat Moszkvával.
„Magam is elutazom Németországba és más országokba is, hogy újra emlékeztessem az embereket az Ukrajnában zajló szörnyűségekre” – mondta a lengyel miniszterelnök.
Az ukrán és nemzetközi ügyészek folyamatosan gyűjtik a bizonyítékokat az Ukrajnában elkövetett orosz háborús bűntettekről, amelyeket később nemzetközi törvényszékeken szeretnének felhasználni. Számos híradás érkezett az orosz hadsereg tagjai által elkövetett törvénytelen kivégzésekről, önkényes gyilkosságokról, kínzásokról, nemi erőszakról és emberrablásokról Ukrajna orosz katonai megszállásának február 24-i megkezdése óta.
Morawiecki azt is bejelentette, hogy az Ukrajnának eddig felajánlott lengyel katonai segély értéke elérte a 7 milliárd zlotyt (558 milliárd forint).
„Az ukránok hősiesen és sikeresen szálltak szembe az orosz bűnözőkkel, de nem tudnának harcolni ellenük a hatalmas mennyiségű fegyverzet, lőszer, megfelelő föld-levegő rakéták és páncéltörők nélkül, beleértve a nehézfegyverzetet is” – fejtette ki Morawiecki.
„Mindezzel igyekszünk segíteni szomszédainkat” – tette hozzá.
Mateusz Morawiecki dicsérte az ukránokat, amiért sikerrel tartóztatták fel az orosz hadsereget, és hangsúlyozta, hogy a Moszkva által 3-4 naposra tervezett háború már két hónapja tart.
„Értünk is harcolnak, Európáért, a szabadságért, az európai békéért, és ennek folyamatosan tudatában kell lenni mindenkinek” – tette hozzá a lengyel miniszterelnök.
Az ukrán hadvezetés szerint viszont van még egy halvány esély, hogy kitartsanak addig, míg felmentik a várost – bár azt mondják, ehhez a mostaninál sokkal több nyugati fegyverre van szükségük.
Az ukrán vezetők ezért is járják körbe az összes szövetséges országot, hogy újabb fegyverszállítmányokat kérjenek. Dmitro Kuleba külügyminiszter Bukarestben tárgyalt a román miniszterelnökkel. Több kelet-európai NATO taghoz hasonlóan Bukarest is komoly segítséget nyújt az ukránoknak – részleteket azonban nem árultak el.
„A fegyverek, a pénzhez hasonlóan, szeretik a csendet. Nem kommentáljuk, hogy mit kapunk és honnan, kivéve, ha az adományt nyilvánosan is bejelentik. Ismétlem: az okos politika az, amit Románia folytatott, már február 24-től kezdőden. A többit az önök értelmezésére bízom” – fogalmazott Kuleba.
Az orosz elnöki szóvivő azonban ismét óva intette a NATO-t attól, hogy fegyvereket szállítson Ukrajnának. Dmitrij Peszkov szerint a nyugati szövetség és Oroszország követlen konfliktusának beláthatatlan következményei lennének.